hazırlık-yabancı-seyahat

Yurtdışı seyahatinize nasıl iyi hazırlanırsınız?

by Aybike Güzel
0 comment

Yurtdışı seyahatine çıkmak, özellikle birkaç haftalık veya birkaç aylık bir seyahatse, önceden iyi bir şekilde hazırlanır. Bazen bilinmeyen bir yere gitmenin teşvik edici endişelerine, olması için hiçbir nedeni olmayan bir stres eklemeye gerek yok. İster sigortacılık, ister kültürel farklılık endişesi veya diğer sorular olsun, yeni maceralara sakin bir şekilde ayrılmanızı sağlayacak küçük bir rehber ve seyahatinizi iyi hazırlamak için bir dizi tavsiye hazırladım. Ben de bir yıllığına Güney Afrika’ya gitme şansına sahip oldum, eminim ki hayatımın en güzel maceralarından biriydi. Her durumda, her seyahatin belirsizlik payını koruduğundan ve onu daha da çekici kılacak olandan emin olun. Çünkü anlatacak hikayeleriniz, hatırlanacak destansı maceralarınız olduğunda yolculuk uzun süre hatırlanır.

Seyahatinizi önceden hazırlayın

Bir hevesle seyahate çıkmak her zaman cezbedici gelse de, gerçek şu ki uzun bir seyahatin önceden hazırlanması gerekiyor. Sınırları geçmek için gerekli tüm idari formalitelerin size ulaşması bazen biraz zaman alabilir. Güney Afrika’ya gitmek için hazırlanmaya başladığımda yaklaşık iki ay önceden planlamıştım! Bu çok gibi görünebilir, ancak çoğu zaman gereklidir, çünkü gerçekten de öğrenci vizemi uçuşumun sabahı alabildim. Size vize vermesi gereken büyükelçilikleri veya konsoloslukları arayıp hatırlatmaktan çekinmeyin, ofislerinin bir köşesinde pasaportunuzu unutmasınlar! Vizeye ihtiyacınız olmayacak bazı ülkeler var, ancak önceden bilgi almanız gerekecek. Schengen bölgesindeki Avrupa ülkeleri için ve Avrupa Birliği vatandaşı iseniz konaklamanız için herhangi bir sorun olmayacaktır. Kurallar, ziyaret edeceğiniz her ülkeye bağlıdır. Örneğin Güney Afrika’da vize başvurusunda bulunmadan ülkede üç ay kalabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ülkeye vardığınızda havalimanında pasaportunuzu damgalatmak. Bu nedenle size sunulan muazzam bir özgürlüktür!

Seyahatinizi mümkün olduğunca iyi sağlayın

Avustralya sigortası

Sık sık kendimize sorduğumuz soru, seyahatinizi nasıl sigortalayacağınızdır. Çünkü coşku varsa, küçük ya da büyük olayların olabileceğini unutmamalıyız. Bu nedenle, yurt dışına çıktığınızda seyahat ve/veya sağlık sigortasına sahip olmanız yaygın olarak tavsiye edilir. Kendi adıma, bulunduğum üniversite tarafından sağlanan sigortaya sahip olduğum için şanslıydım. Bu sigorta bu nedenle eğitimime dahil edildi ve bunun için gerçekten endişelenmeme gerek yoktu. Bu her yerde ve her yolculukta olmayan bir şanstır, bu yüzden olması gerektiği gibi korunmak için diğer olası sigortaları da düşünmelisiniz.

Seyahat sigortası, sağlık sigortası ve diğerlerini yaptırmanıza izin veren birçok müşterek ve diğer sigortalar vardır.
Kredi kartına bağlı olarak (premium veya değil) geri dönüş sigortanız da olabilir. Seyahat sırasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda herkes bunun yeterli olduğunu düşünse bile, tüm durumların geri dönüş için “elverişli” olmayacağı unutulmamalıdır.

Hastaysanız veya bir kazayı takip ediyorsanız, maliyetler çok hızlı bir şekilde önemli olabilir. Bu nedenle, bu tür bir duruma adanmış sigortayı tercih etmenin gerekli olduğunu düşünüyorum.
Allianz Global Assistance web sitesinde, örneğin yurtdışındaki belirli müdahalelerin maliyeti hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yaralanmanın yanı sıra tedavi olmak için cebinizden binlerce avro ödemek zorunda kalırsanız…
Brezilya gezisi sırasında benim için basit bir örnek. Kırık bir burun ve bunu düzeltmek için tahmini 28.000 dolar… Özellikle bunun için mi geri dönmem gerek, yoksa masrafları kendi cebimden mi ödemem gerektiğini size söyleyemem!

Avrupa ülkeleri için, Avrupa sağlık sigortası kartı, sağlık sigortası haklarınızı onaylar. Ücretsiz olarak talep edebileceğiniz için büyük bir artı! Bulunduğunuz ülkenin sağlık sigortası haklarından yararlanmanızı sağlar ve seyahatinizden on beş gün öncesine kadar talepte bulunabilirsiniz. Nereye geç kalacağınıza karar verme imkanına sahip olmak ve stres yaşamadan neler yapmak!
Ayrıca seyahatiniz için farklı sigorta türleri olduğunu da unutmayın. En çok talep edilen sağlık sigortasına ek olarak, birini yaralamanız durumunda da sigorta var. Seyahatiniz için sigortanın yanı sıra eşyalarınızı kaybetmeniz veya çalınması durumunda da sigorta mevcuttur. Kısacası, seyahatiniz mümkün olduğunca güvenli olmak için her türlü şansa sahiptir ve gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz!

Yurtdışında doğru banka kartını seçin

Yurtdışına çıkmak için banka kartınızı kullandığınızdan emin olmalısınız ve daha düşük bir maliyetle. Kendi adıma, seyahatim neredeyse bir yıla yayılmışken, yerinde bir hesap açmaya karar verdim ve bu çok pratik bir çözüm oldu. Banka hesabı açmak genellikle ücretsizdir. Mümkün olduğu kadar az seçenekle bir öğrenci hesabı almaya karar vermiştim ama bu, kaldığım süreye çok yakıştı!
Bununla birlikte, daha düşük maliyetle para çekmenizi sağlayacak bir kart almak için bankanızla iletişime geçmeniz de mümkündür. Kartınız size yıllık belirli bir tutara mal olacak (fiyat bankalara bağlı olacaktır, ancak ortalama 30 ile 60€ arasında olacaktır). Bu, neredeyse ilgili maliyetler hakkında endişelenmeden para çekmenize izin verecektir, çünkü bu miktar aslında para çekme maliyetlerinden ziyade söz konusu para biriminin şans oranına bağlı olacaktır.
En “normal” kartlar için, diyebilirim ki, her para çektiğinizde ücretler sizden kesilecektir. Bu nedenle çözüm, kart başına mümkün olduğunca az para çekmektir. Böylece, kalış sürenizin başında büyük meblağları çekebilirsiniz.
birkaç küçük para çekme işlemi sırasında ücretlerin çarpılması. Orada, farklı bankalar arasındaki farklı seçenekleri karşılaştırmalı ve görmelisiniz.

Yurtdışına çıkın ve sevdiklerinizle iletişimde kalın

seyahat-macera-sigortası

Bazen sevdiklerinizden uzun süre ayrılmak zordur. İnternet ve tüm son teknolojilerle iletişimde kalmak artık daha kolay olsa da, bazen eksiklik hissediliyor. Güney Afrika’daki muhteşem deneyimimi yaşadıktan sonra size verebileceğim küçük bir tavsiye, sevdiklerinizle internette geçirilen zaman ile sitede geçirilen zaman arasında iyi bir denge kurmayı bilmek. , anı yaşa ve yeni insanlarla tanış. Her durumda, seyahat dostluk yaratır ve her zaman sevdiklerimizi arama veya iletişim kurma olanağımız vardır, sonuçta bizden o kadar da uzak durmayan sevdiklerimizi.

Kültürel farklılık: çeşitliliğe yaklaşma

Güney Afrika seyahatim sırasında Fransa’nın iki katı büyüklüğündeki bu ülkede farkı görme ve keşfetme fırsatı buldum. Bazen eğleniyordum ama aynı zamanda kültürdeki farklılıklara da büyük hayranlık duyuyordum. Seyahat etmek, başkalarından öğrenmemizi sağlar ve dünyanın diğer ucuna (ya da tam tersine, en yakınına) gidebilmek ve bizi her zaman biraz büyüten insanlarla tanışmak için gerçek bir şanstır. Bana öyle geliyor ki, yurtdışı seyahatinizden en iyi şekilde yararlanabilmek için açık fikirli olmanız ve diğerinin bizim kültürümüzden öğrenebileceği gibi diğerinin kültüründen öğrenmeniz gerekiyor. Ve yemek ve ülkeye bağlı olarak çeşitlemeleri, nasıl seyahat edileceği veya dünyayı nasıl göreceğiniz konusunda biriyle sohbet edebilmekten daha iyi bir şey yoktur.

Bu nedenle yurtdışına seyahate çıkmak büyük bir maceradır. Başta seyahat ve sağlık sigortası olmak üzere, vize almak için gerekli belgeler veya banka kartı seçimi ile ilgili her şeyi önceden hazırlar. Yapacağınız seyahati düşünürken hayal gücü tamamen serbesttir, ancak her iki durumda da muhtemelen düşündüğünüz gibi görünmeyecektir. Seyahat ederken sürprizden sürprize gidiyorsunuz ve bu deneyimleri sevdiklerinizle düzenli olarak iletişim kurmak bazen zor gibi görünse de paylaşmaktan korkmamalısınız. Kesin olan bir şey var ki, seyahatiniz iyi bir şekilde hazırlandığında daha sakin bir şekilde ayrılacaksınız ve konaklamanız daha da iyi olacak!

You may also like

Leave a Comment