varşova'da ne yapılır

Varşova’da ne yapmalı ve yolculuğa nasıl hazırlanmalı?

by Aybike Güzel
0 comment

Yakında Varşova’ya mı gidiyorsunuz, ancak orada ne yapacağınıza henüz karar vermediniz mi? Panik yapma ! Seyahatinizi nasıl hazırlayacağınız konusunda tavsiyeler ve sıra dışı aktiviteler ve yapılacak ziyaretler ile seyahatinizi hazırlamanıza ve organize etmenize yardımcı oluyoruz.

Yazımızda keşfedeceğiniz gibi Varşova mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şehir!

İçindekiler

Seyahatiniz için hazırlanıyor

Varşova, Polonya’nın başkenti ve yaklaşık 2 milyon nüfusuyla bir Slav metropolüdür. Bu güzel şehir, Vistula nehri tarafından geçilir ve Baltık ile Krakow arasında gözle görülür bir şekilde bulunur.

Şehir nemli karasal iklim tarafından beşik edilmiştir. Nitekim Ocak ayında sıcaklık 2 derece, Temmuz ayında ise 25 derece civarındadır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında önemli yağışlar görülür. Fransa’da olduğu gibi, en sıcak dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır. En soğuk dönem Ocak-Şubat arasıdır.

Kalkıştan önceki formaliteler

Varşova’ya gitmek daha kolay olamazdı! Nitekim, Polonya 2007 yılında Schengen bölgesine entegre edilmiştir. Belçikalılar, Fransızlar ve İsviçreliler ile Avrupa Birliği’nin diğer vatandaşlarının Polonya’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyaçları yoktur. Güvenlik nedeniyle geçerli bir pasaport getirin!

Varşova’da ödeme

Polonya’da dolaşımdaki para birimi Zloti’dir. 1 zloti yaklaşık 0.23 euro değerinde. Şehirde birçok döviz bürosuna ev sahipliği yaptığı için bu para birimini almak kolaydır. Euro ve zloti arasında alışverişinizi kolaylaştırmak için tüm bankalar kursları ve döviz kurlarını gösterir.

Polonya’da konuşmak

Polonya’da konuşulan resmi dil Lehçe’dir. Gerçekten de, nüfusun% 95’i tarafından yerel olarak konuşulmaktadır. Yani Polonyalıların çoğu herhangi bir yabancı dil bilmiyor. Almanca, ülkeye yakınlığı nedeniyle özellikle ülkenin batısında oldukça yaygındır. Komünizm altında öğrenilmesi zorunlu olan Rusça, genellikle anlaşılır, ancak bariz nedenlerle kullanılması tavsiye edilmez.

Yerinde iletişim kurmak için seçeneğiniz var, ya yola çıkmadan önce kolayca öğrenmenizi sağlayan Babbel gibi uygulamalarla Lehçe öğrenmeye başlayın ya da temel İngilizce bilginizi ortaya çıkarın!

Kesinlikle yerinde yapılması gerekenler

Varşova'yı ziyaret edin

Eski şehir, tüm şehrin en zengin ve tarihsel olarak en ilginç bölgesi olarak kabul edilir. Nitekim 1944’te şehir merkezinin %85’i savaşla yok edildi. Bir yıl sonra, sakinler kasabalarını yeniden inşa ettiler. Neredeyse tamamen yeniden yapılanmanın ve şehir sakinlerinin şehirlerine olan sevgisinin güzel bir örneği!

Bugün, gün boyunca sürekli hareketli bir yaşam alanıdır. Güzel Arnavut kaldırımlı sokaklar, küçük meydanlar, rengarenk binalar var…

Küçük bir ücretsiz konsere katılın

Mayıs-Eylül ayları arasında her Pazar, Lazienki Park (birçoğu tarafından şehrin en güzel parkı olarak kabul edilir) Chopin’in müzik konserlerine ev sahipliği yapar. Klasik müziği sevseniz de sevmeseniz de bu, Varşova’dayken katılmanız gereken bir etkinlik, gerçekten de çimenlerde sessizce uzanabilir, gözlerinizi kapatabilir ve piyanonun notalarında dinlenmek için bir anın tadını çıkarabilirsiniz.

Komünist bir araçla kısa bir Varşova turuna çıkın

Size daha önce de açıkladığımız gibi, Polonya komünist rejim altındaydı. Bugün şehir sizi Sovyet döneminden tipik bir minibüse binmeye davet ediyor (pembe rengi de var!). Bu aracın sürücüsü, şehri hakkında tutkulu bir sakindir. Sadece yerel halkın bildiği anıtları ve köşeleri keşfetmenizi sağlayacak.

Polonya votkasını tadın

Polonya’yı ziyaret ediyorsanız, Polonya votkasını tatmanız ZORUNLUDUR. Gerçekten de bildiğimiz votka Rus olduğu kadar Polonyalı! İçki barı Czupito, sizi tüm formları ve renkleri ile rakipsiz fiyatlarla votkayı keşfetmeye davet ediyor. Ayrıca 2018’de açılan ve artık zorunlu bir durak olan votka müzesini ziyaret edin, hatta tadım yapmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Açık bir barda yemek yiyin

Adının aksine bunlar süt servisi yapan barlar değil. Geleneksel Polonya yemeklerini yerken komünist dönemi anımsatan bir dekora kapılacağınız restoranlar bunlar.

Bol bol aktivite yap

Polonya’da asla sıkılmazsınız! Kaldığınız süre boyunca Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olan Kültür ve Bilim Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 40. kata çıkıp şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehrin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Varşova’nın Nazi işgaline karşı ayaklanmasını izleyen Ayaklanma Müzesi’ne gidin.

Eğlenceli bir gün geçirmek istiyorsanız deneyler ve oyunlar yapabileceğiniz Kopernik Bilim Merkezi’ne gitmenizi öneririz!

Bilmek: Varşova’da bu bir tutkulu uzay oyunu: Şehirde bunlardan yüzlerce var! Seni bir süre meşgul edecek bir şey.

Anlayacağınız üzere Varşova tarih ve özgün etkinliklerle dolu bir şehir! Bu güzel şehirde iyi vakit geçirmenizi dileriz!

You may also like

Leave a Comment