Yerli araba üretimine yönelik batarya yatırımı gerçekleştirilecek

by Aybike Güzel
0 comment

2019-2023 devrini kapsayan 11. Kalkınma Planı bu hafta başında TBMM’ye sunuldu. İktisadın her alanında değişim ve dönüşümün ön görüldüğü plan içerisinde Türkiye’nin yerli araba üretimini destekleyecek hususlar da ele alındı.

Yerli araba üretimine yönelik batarya yatırımı 

11. Kalkınma Planı kapsamında, elektrikli olması planlanan yerli araba üretimine yönelik batarya yatırımı da gerçekleştirilecek. Kelam konusu yatırım, rekabet gücünün geliştirilmesi için hayata geçirilecek “Otomotiv Takviye Programı”nın bir modülü olacak. Program kapsamında ayrıyeten sensör, yakıt hücresi ve yazılım gibi alanlarda teknoloji ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi de sağlanacak. Yerli araba projesi için teşvik sistemi da geliştirilecek.

Otonom araçların geliştirilmesine ehemmiyet verilecek

Yeni teknolojiler ve değişen müşteri beklentileri çerçevesinde etraf teknolojileri, ilişkili ve otonom araçlar, akıllı hareketlik üzere kritik teknolojilerin geliştirilmesine değer verilecek. Otonom ve ilişkili araçların geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapılacak. Ayrıyeten, yurt içinde üretilen elektrikli otobüslerin, kent içi ve kent dışı nakliyatta kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak.

Dijitalleşmeye ve teknolojik gelişmelere ahenk sağlayabilecek üstün donanımlı iş gücü yetiştirilecek. Otomotiv endüstrisinin ağırlaştığı Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara, İzmir, Aksaray ve Adana’da otomotiv sanayi meslek liseleri ve meslek yüksek okullarının açılması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışılacak.

Yeni jenerasyon araçlardan data toplanacak

Yeni kuşak araçlardan bilgi toplanması, kullanılması ve katma kıymetli hizmetlere dönüştürülmesi konusunda mevzuat ve uygulamaya yönelik belirsizlikler giderilmesi de 11. Kalkınma Planı dahilinde ele alınan mevzular ortasında.

You may also like

Leave a Comment