Yerli araba üç farklı güç seçeneğine sahip olacak

by Aybike Güzel
0 comment

Türkiye’nin Araba Teşebbüsü Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, merakla beklenen yerli araba ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Karakaş, yerli otomobilin prototipinin sırf bir maket değil gerçek boyutlarda ve yürüyen bir araç olacağını belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda yerli arabanın 1/4 ölçekli modeli şirketin idare heyeti lideri ve üyelerine gösterilmişti. Karakaş’a nazaran ön gösterim aracının tanıtımı da aralık ayında yapılacak. Karakaş’ın bu mevzudaki kelamları şöyle: “Doğuştan elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları büsbütün Türkiye'nin Araba Teşebbüsü Grubu'na ilişkin, C segmentinde bir SUV olan aracımızın ön gösterim aracı yalnızca bir maket değil gerçek boyutlarında ve yürüyen bir araç olacak. Aracın fotoğrafları da aralık ayından itibaren paylaşılabilir hale gelecek.”

Farklı güç seçenekleriyle her kategoriye hitap edecek

Türkiye’deki elektrikli araçlar motor güçlerine nazaran 3 farklı vergi dilimi içerisinde bedellendiriliyor. 85 kilovatı geçmeyenler yüzde 3 ÖTV, 85-120 kilovat ortasındakiler yüzde 7 ÖTV, 120 kilovatın üzerindekiler ise yüzde 15 ÖTV oranıyla vergilendiriliyor. Karakaş’ın açıklamasına nazaran yerli arabada bu kategorilerin hepsine hitap eden bir güç seçeneği bulunacak. Lityum iyon batarya kullanılacak araçta tek dolumla 500 kilometre yol alabilen bir seçenek de bulunacak. Yerli araba daha evvel açıklandığı gibi otonom sürüş teknolojisine de sahip olacak.

Henüz üretileceği fabrikanın nereye kurulacağı konusunda değerlendirmelerin sürdüğü yerli araba 2022 yılının ortasında pazara sunulacak. Yerli arabası çarpışma testinden o günün şartlarında 5 yıldız alarak pazara çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Karakaş, “Türkiye’de üretilen ve bir mühlet sonra yurt dışı pazarlara ihracı planlanan bir araba gerek servis ağı, gerekse modül tedarikinde elbette ulaşılabilir ve yenilikçi olacaktır.” diye konuştu.

You may also like

Leave a Comment