Google Fotoğraflar artık görsellerdeki metinleri arayabilecek

by Aybike Güzel
0 comment
Google Fotoğraflar uygulaması kullanıcıların uzun bir müddettir bekledikleri bir özelliğe kavuşuyor. Ortaya çıkan bilgilere nazaran şirketin bu tanınan servisine görsellerdeki metinleri arayabilme özelliği gelecek.

Anahtar söz ile görsel bulunabilecek

Şirketin bir öteki hizmeti olan Google Lens rastgele bir imajdan metin alabilen güçlü bir optik karakter tanıma (OCR) özelliğine sahip. Google’ın resmi Twitter hesabından da doğrulanan bu bilgiye nazaran artık kullanıcılar aygıtlarındaki yüzlerce görsel ortasından istediklerini bulmaları kolaylaşacak. Hali hazırda obje, olay, insan ve hayvanları tanıyabilen Google Fotoğraflar yeni eklenecek bu bilhassa birlikte daha da pratik bir hal alacak.

Örneğin Wi-Fi şifresi yahut bir banka hesap numarası üzere unutmamak için fotoğrafladığınız bilgileri artık birkaç anahtar kelime kullanarak bulmanız mümkün hale gelecek. Ayrıyeten görsellerdeki metinleri kopyalayarak dilediğiniz yerde kullanabileceksini. Şimilik küçük bir kullanıcı kümesinde test edilen bu özelliğin yakın bir müddette tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment