Yeni rapora nazaran Amazon ‘insan hislerini okuyabilen’ giyilebilir aygıt üzerinde çalışıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Bloomberg’ten gelen yeni bir rapora nazaran Amazon, bileğe takılan ve sesle aktive olan bir aygıt üzerinde çalışıyor. Bu aygıt, insan hislerini okuyabilme özelliğine sahip olacak. Bu tip başlıklarla öne çıkan aygıtları çoklukla toplum dayanaklı projelerde görsek de Amazon üzere dünyanın en büyük firmalarından birinin misal bir projeye girişmesi bir epey dikkat alımlı.
Alexa ses yazılımı grubu ve firmanın Lab126 isimli donanım takımının birlikte çalışmasından ortaya çıkacak bu eser, doğal ki Alexa’ya da sahip olacak. Alexa’nın bu formda bir giyilebilir aygıtla taşınabilir hâle gelmesi ve insan hislerini okuyabilir olması, kullanıcılar için işin boyutunu değiştirecektir. Kullanıcıların yanında, Amazon da topladığı bilgi ölçüsünde bu gezen Alexa sayesinde büyük bir artış görecektir.

Cihazın hisleri nasıl anlayacağı kısmı ise tekrar rapora nazaran muhakkak biyolojik işaretçilerden geliyor. Bu hormonlar hisleri anlık olarak çıkarabilse de genel olarak sağlam bir ruh hâli tespiti ise bir epey sıkıntı bir proje. Küçük ve yeni firmaların başaramadığı bu işi Amazon, neredeyse sınırsız kaynaklarıyla tahminen başarabilir.

You may also like

Leave a Comment