Türksat 6A’nın çıkışı gecikecek, maliyeti artacak

by Aybike Güzel
0 comment

Tümüyle yerli ve ulusal kaynaklarla yapılacak TÜRKSAT 6A haberleşme uydusu projesinde son durum pek iç açıcı değil. Proje şimdi tamamlanmamasına karşın ödeneğin büyük kısmı harcandı ve teslim tarihinin ötelenmesi planlanıyor.

Ödenek bitti

Projenin tamamı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TÜBİTAK bütçelerinden 600 milyon TL ödenek ayrıldı. Bugün bu kaynağın neredeyse tamamı harcanmış durumda fakat projenin yüzde 60’a yakını tamamlandı. Habertürk’ün haberine nazaran 450-500 milyon TL daha ödenek talebi gündeme geldi. Bu talebin kabul edilmesi halinde ödemeyi tekrar Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması bekleniyor. Bu durumda, projenin maliyeti 1 milyar TL’yi aşacak.

 

Proje yetişmedi

TÜRKSAT 6A projesi 15 Aralık 2014 tarihinde başladı. 5 yılda tamamlanması gereken proje yetişmedi. “Bir kere ve son kez” olmak kaydıyla müddet 2019 yılı Aralık ayından 2020 yılı Aralık ayına uzatıldı. Lakin görünen o ki proje yine yetişmeyecek. Müddetin bir yıl daha uzatılması yani 2021 yılı Aralık ayında tamamlanması planlanıyor.

TÜRKSAT 6A uydusu, hazır olduğu takdirde 42 derece doğu yörüngesine fırlatılacak. Uydunun 18’i etkin 5’i yedek olmak üzere toplam 23 aktarcısı bulunacak ve toplam kütlesi 4 bin 300 kilogram yükünde olacak. Uydunun kullanım ömrü ise 16 yıl olacak.

You may also like

Leave a Comment