Türkiye’deki kullanıcılar Facebook’tan tazminat alabilir

by Aybike Güzel
0 comment

Facebook, yaklaşık 6 ay evvel ortaya çıkan bir güvenlik açığı ile 6.8 milyon kullanıcının fotoğrafının açığa çıktığını duyurmuştu. Mevzuyla ilgili gelişmeleri takip eden Kişisel Dataları Müdafaa Kurulu, Facebook’a toplam 1 milyon 650 bin lira para cezası verdi. Güvenlik açığından etkilenmesi mümkün kullanıcılar Facebook’tan tazminat talep edebilir.

Kişisel Bilgileri Muhafaza Konseyi tarafından yayınlanan rapora nazaran, Türkiye’de yaklaşık 300 bin Facebook kullanıcısının kelam konusu data ihlalinden etkilenmiş olabileceği tabir ediliyor.

 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundan İstanbul Barosu Ferdî Dataların Korunması Kurulu Genel Sekreteri, Bilgi Muhafaza Derneği İdare Konseyi Üyesi Av. Burak Özdağıstanlı kullanıcıların firmadan tazminat talep edebileceğini söyledi.

Facebook’a ceza kesilmesinin iki temel sebebi olduğuna dikkati çeken Özdağıstanlı, şunları kaydetti:

“Bunlardan birincisi, Facebook tarafından ferdî bilgilerin korunması için kâfi teknik ve idari önlemleri almadığına kanaat getirilmesi, ikinci olarak da şahsî bilgilerin yetkisiz şahıslarca ele geçirildiğinin ve data ihlalinin Facebook tarafından kuruma bildirmemesi. Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı her şirket, büyüklüğüne bakılmaksızın kesinlikle KVKK konusunda çalışma yürüten uzman avukatlar ve bu hususta teknik hizmet veren bilişim uzmanlarına istişareli. Bilgi sorumlusu olarak nitelendirilen bu şirketler şayet bugüne kadar başlamadılar ise kesinlikle kanuna ahenk için yapılması gereken ahenk çalışmalarını başlatmalı ve alınması gereken hukuksal, idari ve teknik her türlü önlemi almalılar. Burada, bilgi sorumlusu bünyesinde hangi dataların işlendiğinin tespit edilmesi, verisi işlenen şahıslara bilgilendirme yapılması, bu bilgilere erişim konusunda gerekli denetimlerin yapılması ve önlemlerin alınması ve datalara yetkisiz bir erişim kelam konusu olması durumunda bildirim yapılması üzere adımlar var.”

Zarar görülmüşse tazminat talep edilebilir

Facebook, data ihlalinden etkilenen bireylere uygulama üzerinden bildirimde bulunmaya başladı. Özdağıstanlı, Facebook tarafından kendisine bildirim yapılanlar yahut data ihlalinden etkilenmiş olduğunu düşünenler ile ilişki kurarak, ferdî dataların işlenip işlenmediğinin öğrenilebileceğini, ferdî dataları işlenmişse buna ait bilgi talep edebileceğini lisana getirerek, “Mağdurlar, ferdî bilgilerin kimlere aktarıldığı konusunda bilgi talep edebilir, ferdî bilgilerinin silinmesini yahut yok edilmesini isteyebilir, bir ziyan görmüşse tazminat talep edebilir.” tabirlerini kullandı.

You may also like

Leave a Comment