Tesla’nın yeni rakibi Rivian, 2025 yılına kadar altı elektrikli araç çıkaracak

by Aybike Güzel
0 comment
Rivian, 2018 Los Angeles Araba Fuarı’nda elektrikli pickup ve SUV modellerini tanıtarak büyük bir sükse yapmıştı. Her iki araç da fütüristik dizaynları ile beğeni topladı. Artık ise şirketin 2025 yılına kadar altı elektrikli araç çıkarma konusunda büyük maksatları olduğunu duyuyoruz.
Rivian’ın CEO’su ve kurucusu R.J. Scaringe, Bloomberg’e verdiği röportajda markanın tezli planlarını açıkladı. Tecrübeli yönetici üzerinde çalıştıkları altı elektrikli araç olduğunu söyledi. Tüm araçlar Rivian’ın kaykay benzeri modüler platformunu temel alacak.

Amazon, 700 milyon dolar yatırım yaptı

Rivian, en uzun menzilli versiyonların 400 ila 750 beygir ortasında bir beygir gücü kıymeti ile 640 kilometreden fazla menzile sahip olmasını bekliyor. Bu ortada alışveriş devi Amazon’un kısa müddet evvel Rivian’a 700 milyon dolar yatırım yaptığını hatırlatalım.
Bu yatırıma karşın elektrikli araba teşebbüsü bağımsız bir şirket olarak kalacak. Rivian, kendi altı elektrikli aracına ek olarak diğer şirketler için de modeller geliştiriyor. Bahsi geçen araçlar, ABD’nin Illinois eyaletindeki eski bir Mitsubishi fabrikasında üretilecek.

You may also like

Leave a Comment