SpaceX’e büyük şok: Crew Dragon kapsülü paramparça oldu (Video)

by Aybike Güzel
0 comment
 
SpaceX’in yeni jenerasyon uzay kapsülü Crew Dragon, dün (20 Nisan) gerçekleştirilen bir motor testi sırasında büyük bir sorun yaşadı. Önümüzdeki haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan bir deneme uçuşuna hazırlanan kapsül, motor testleri sırasında patlayarak paramparça oldu. Bahtsız olayın gerçekleştiği Cape Canaveral Uzay Üssü’nde havayı duman bulutları kapladı.

Konuyla ilgili birinci resmi açıklamaları yapan SpaceX sözcüsü,”SpaceX, bugün Cape Canaveral, Florida’da Crew Dragon uzay kapsülü üzerinde bir kadro motor testleri gerçekleştirdi. Birinci testler muvaffakiyetle sonuçlanmış olsa da yaptığımız son testte bir anomali durumu ortaya çıktı.” sözlerini kullandı.

NASA durumdan mutlu olmayacak

İnsanlı uzay misyonları için hazırlanan Crew Dragon, bilhassa de NASA için çok büyük bir kıymete sahip. Uzay ajansının tam 2,6 milyar dolarlık yatırım yaptığı kapsül, Amerikan astronotlarının tekrar ABD topraklarından uzaya gönderilmesini sağlayacak. Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, astronotlarını Rus roketleri ve kapsülleriyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderiyordu.

Yaşanan bu şanssız olayın akabinde artık Crew Dragon’un durumu bilinmeyen bir hale geldi. Kapsülün önümüzdeki yaz aylarında birinci beşerli test uçuşlarının yapılması bekleniyordu. Lakin şu evrede bu test uçuşunun artık mümkün olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Üstteki görüntüde da görebileceğiniz üzere durum pek de iç açıcı değil.

Twitter üzerinden açıklama yapan NASA lideri Jim Bridenstine, SpaceX ile birlikte durumu değerlendirdiklerini ve yaşanan anormallik üzerinde gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığını söyledi. Elon Musk ise şu an için mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama yapmış değil.

Crew Dragon’un birinci mürettebatsız test uçuşunu geçtiğimiz ay başarıyla gerçekleştirildi. Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilen kapsül burada yaklaşık beş gün kaldıktan sonra Yeryüzü’ne geri döndü. NASA ve SpaceX birinci deneme uçuşunun kusursuz bir muvaffakiyetle sonuçlandığını açıklamıştı.

You may also like

Leave a Comment