Audi e-tron teslimatları pil ıstırabı nedeniyle gecikecek

by Aybike Güzel
0 comment
Audi, yaşanan batarya sıkıntısı nedeniyle birinci tam elektrikli otmobili e-Tron‘un teslimatlarını geciktirmek zorunda kaldı. Elektrikli araçlar için son derece değerli olan bu bileşenin tedariği konusunda büyük sorun yaşayan şirket LG Chem‘den gereğince pil temin edemedi.
Audi’yi de bünyesinde barındıran Volkswagen Grubu, dizel skandalı sonrası kemer sıkma siyaseti yürütmesi nedeniyle LG’den batarya alabilmek için BMW ve Mercedes-Benz üzere devlerle rekabet etmekte zorlanıyor.

LG Chem fiyat artırıyor

LG Chem pazarın kıymetli şirketlerinden biri. Mecedes-Benz ve Audi dahil olmak üzere dünyanın en büyük araba üreticilerinden kimilerine lityum iyon pil tedarik ediyor. Gelen haberlere bakılırsa şirket bu baskın pozisyonunu avantaja çevirerek elektrikli arabalar için tasarladığı lityum iyon bataryaların fiyatını artırdı.
The Brussels Times’ın haberine nazaran e-Tron teslimat mühleti 4 ila 5 aydan “6 ila 7 ay”a çıktı. Bu durum Audi’nin üretimi de azaltmak zorunda kalmasına yol açacak. Raporda şirketin Brüksel’deki Audi fabrikasında bu yıl yalnızca 45.000 e-tron üreteceğini, bunun da başlangıçta planlanan sayıdan 10.000 daha az olacağı yazıyor.

You may also like

Leave a Comment