Tesla’nın birinci çeyrekteki ziyanı beklentileri aştı

by Aybike Güzel
0 comment

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, şirketin 2019 yılının birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Tesla birinci çeyrekte beklenenin üzerinde zarar etti.

Tesla’nın birinci çeyrekte ziyan açıklaması esasen uzmanlar tarafından beklenen bir durumdu. Daha evvel ortaya çıkan bir habere nazaran Wall Street, Tesla’nın birinci üç aylık süreçte 5.78 milyar dolar gelir elde etmesini ve pay başına 1.21 dolar ziyan açıklamasını bekliyordu. Tesla’nın açıkladığı sayılar iki tarafta da beklenenin altında kaldı. ABD’li üretici ilk çeyrekte 4.5 milyar dolar gelir elde ederken, hisse başına 4.10 dolar zarar etti.

Tesla’nın net ziyanı 702 milyon dolar

Bu pahalar ışığında Tesla’nın 2019’un birinci üç ayındaki net ziyanı 702 milyon dolar. Ayrıyeten şirketin gelirlerinin bir evvelki çeyreğe göre yüzde 37 azaldığı görülüyor. Uzmanlar, Tesla’nın ziyanını Ocak ayından itibaren yarıya düşürülen 7,500 dolarlık vergi indirimine bağlıyor. Ayrıyeten Porsche, Audi ve Mercedes gibi esaslı üreticilerin elektrikli araba pazarına girmesiyle oluşan rekabet ortamı da öteki bir neden olarak gösteriliyor.

Tesla’ya nazaran zararın nedeni ertelenen teslimatlar 

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla ise gelirindeki bu büyük düşüşün sebebi olarak Model 3 teslimatlarındaki gecikmeleri ileri sürdü. Model 3’ü Avrupa ve Çin’de satışa sunan şirket, talebi karşılamakta büyük sorun yaşadı. Müşteriye teslim etmediği araçtan gelir elde edemeyen şirket, hasebiyle beklenenin üzerinde ziyan etti. Tesla CEO’su Elon Musk, açıkladıkları ziyana karşın şirketin önümüzdeki devirlere ait beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti.

You may also like

Leave a Comment