Beyin sinyallerini sese dönüştüren implant geliştirildi

by Aybike Güzel
0 comment

 

Nörolojik durumları sebebiyle konuşma yetisini kaybeden insanların, bu özelliğin kullanılmasına yarayan beyin sinyallerini göndermeye devam ettiği bilinen bir gerçek. Kaliforniya Üniversitesinde vazife yapan araştırmacılar da halihazırda bilinen bu durumu, insanların seslerini geri kazanmalarını sağlayacak bir aygıt üretmek için kullanmış üzere görünüyorlar.
 

Bilim insanlarının ürettiği bir implant, bahsi geçen beyin sinyallerini anlaşılabilir seslere dönüştürme imkânı sağlamış. Sistemle birlikte kullanılan makine öğrenme teknolojisi, beynimizdeki sonlar tarafından gönderilen ve ses üreten organlarımızın hareketini sağlayan sinyalleri yakalayarak bunları anlaşılabilir sanal seslere dönüştürüyor. Fakat sistem maalesef kusursuz değil ve aygıtın dışarıya aktardığı seslerin lakin yarısının anlaşılabilir olduğu vurgulanıyor.

Gerçekleştirilen deneyde sinyaller, elektrokortikografi dizi (ECoG) ismi verilen ve beyin yüzeyine yerleştirilmiş esnek bir ped üzerindeki elektrotlar vasıtasıyla kaydedilmiş. Bu sayede elde edilen sonuçların daha evvelki denemelere kıyasla daha başarılı olduğu tabir ediliyor.

Bilim insanlarının daha fazla eloktrot ile daha karmaşık makine öğrenme teknikleri kullanarak, sistemi daha da faal hale getirmeye çalıştığı paylaşılan öteki bilgiler ortasında yer almış.

Proje daha emekleme aşamasında 

Projenin meyvelerini vermesi için daha uzunca bir müddet gerektiğini ve ortada net bir yol haritası olmadığını ise hatırlatmamız gerekiyor. Tekrar de ALS ve Parkinson hastalığından mağdur olan ve olağan kurallarda konuşma yetisinin geri döndürülemediği rahatsızlıklarda insanların seslerini geri kazanabileceği fikri, araştırmacıları maksatlarından saptıramayacakmış üzere görünüyor.

You may also like

Leave a Comment