Tek bir fotoğraf ile yüzleri canlandıran sistem

by Aybike Güzel
0 comment
Yapay zeka ve makine öğrenmenin kullanıldığı ilgi alımlı alanlardan biri de insan yüzlerine sahte konuşmalar eklenmesi. Bu sistemle bir insan yüzünün canlandırılabilmesi için gaye şahsa ilişkin birçok kaynak video gerekiyor. Lakin bugün paylaşılan yeni prosedür ise sadece tek bir fotoğraf yardımıyla yüzleri canlandırabiliyor.

Popüler tablolar canlanıyor

Yeni sistem daha evvel gördüklerimiz üzere kaynak görüntüdeki yüz hareketlerinin maksat bireye yerleştirilmesi mantığıyla çalışıyor. Maksat şahsa ait fotoğraf sayısı arttıkça sistemin yüzü yerleştirme doğruluğu da artıyor. Başka sistemlere nazaran daha az eğitim gereci gerektirmesi en büyük artısı. Daha evvel belirttiğimiz üzere tek bir fotoğraftan bile etkileyici sonuçlar çıkabiliyor. Mesela Mona Lisa tablosunun üç farklı görüntü ile birleşimini aşağıdaki gif üzerinde inleyebilirsiniz.

Samsung AI Center tarafından paylaşılan çalışma her vakit güzel sonuçlar vermiyor. Lakin haberimizin sonunda da bulunan görüntüde görebileceğiniz üzere birtakım yüz yerleştirmeleri hayli etkileyici.

Çekişmeli Üretici Ağlar algoritması sayesinde model kendi kendini kandırmaya çalışarak süratle gelişiyor. Yani bu metot yüzler üretirken, bir yandan da üretilen yüzlerin gerçek olup olmadığını denetim eden farklı bir model karşısına yerleştiriliyor. Böylelikle sonuçların gerçekçiliği daha da artıyor. Çalışma ile canlandırılan tanınan fotoğrafları/tabloları aşağıdan izleyebilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment