Huawei, Google Play Store alternatifi açık kaynaklı Aptoide ile mutabakat yolunda

by Aybike Güzel
0 comment
Son birkaç gün içerisinde kendisini enteresan ve makus bir durumda bulan Huawei, Amerikan hükümetinin yaptırımlarına mâruz kalıyor. Tüm Amerikan firmalarıyla ilişkileri kesilen Çinli firma, eksilen hizmet ve eserlerinin yerini doldurmak için de gayret harcıyor.
Gelecek telefonlar için Android lisansı dondurulan, hatta Android Q betasından da atılan Huawei, dün meydana gelen olayda ARM işlemcilerinin lisanslarını da kaybetti.
ABD, yaptırımların 90 gün sonra başlaması talimatını verse de Huawei ister istemez takviye planı peşinde. Şimdiye kadar geliştiricileri kendi uygulama mağazası App Gallery’ye içerik eklemeleri için teşvik eden Huawei’nin birinci yedeği bu uygulama olacaktır. Bu planın çalışma ihtimali doğal ki daha yüksek zira tüm Huawei modelleri bu mağaza uygulaması yüklü olarak geliyor.
Portekiz’den bir haber kaynağı tarafından yapılan habere nazaran, Aptoide isimli açık kaynaklı Google Play Store alternatifi, Huawei ile görüşmeler yapıyor. Aptoide şu an için 900 binden fazla uygulamaya ve 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip.
Rapora nazaran Huawei ayrıyeten Avrupalı telekom firmalarına Huawei ve Honor telefonlara uygulama mağazası App Gallery’nin yüklenmesi için muahedeler teklif ediyor. Şayet firmanın Aptoide ile mutabakatı olumlu sonuçlanırsa Huawei’nin uygulama ekosistemi sorunu bir nebze hafifleyecektir.

You may also like

Leave a Comment