Starlink uyduları yörüngeye yerleştirildi: İşte imajlar

by Aybike Güzel
0 comment
Elon Musk’ın ünlü uzay şirketi SpaceX, yörüngeden yüksek süratli internet sağlama projesi Starlink için bugün dev bir adım attı. Şirketin geliştirdiği 60 internet uydusu bugün Falcon 9 roketiyle birlikte uzaya gönderildi ve başarılı bir biçimde alçak Dünya yörüngesine yerleştirildi.

SpaceX’in Starlink-1 ismini verdiği misyon TSİ 05.30’da başladı. Cape Canaveral Uzay Üssü’nden kalkışa geçen Falcon 9, kısa müddette uyduları alçak Dünya yörüngesine gönderdi ve Yeryüzü’ne geri dönüş yaptı. Falcon 9’un gerçekleştirdiği iniş denemesi muvaffakiyetle sonuçlandı. SpaceX, Starlink-1 misyonuyla birlikte Falcon 9 roketini tam 40. kere yüzeye indirmeye başardıklarını söyledi.

SpaceX’in Starlink-1 vazifesinde kullandığı Falcon 9 daha evvel iki kez uzaya fırlatılmıştı. Yani şirket bugün birebir roketi üçüncü defa kullanmış oldu. SpaceX, tekrar kullanılabilir roket teknolojisinde kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Starlink-1 misyonuyla ilgili konuşan Elon Musk,”Starlink projesiyle birlikte internet kontağı olmayan bölgelere uygun fiyatlı irtibat götüreceğiz. Starlink ayrıyeten hali hazırda internete erişebilen bölgerde de rekabetçi internet seçenekleri sunacak.” biçiminde konuştu.

Uzaydan internet konsepti elbette yeni bir fikir değil. Geçmişte bunu deneyen birçok şirket olmuştu fakat uyduların 35-40 bin kilometre üzere yüksekliklere yerleştiriliyor olmaları nedeniyle suratlar çok düşüktü ve ping pahaları de inanılmaz yüksekti. SpaceX üzere şirketler ise artık bu alanda teknolojinin çok büyük yol kat ettiğini söylüyor. Yeryüzü’ne çok daha yakın pozisyonlara yerleştirilen yeni internet uydularıyla suratlar yüksek, ping değerleriyse düşük olacak.

SpaceX lideri Gwynne Shotwell, Starlink-1 misyonunun projenin geleceği için çok değerli olacağını söylüyor. 60 uydu önümüzdeki haftalarda ağır bir biçimde test edileceğini belirten Shotwell, bu testlerden elde edecekleri sonuçlara nazaran gelecek planlarının şekilleneceğini söz etmişti.

Binlerce uydu fırlatılacak

Starlink-1 misyonu dev proje için yalnızca bir başlangıç olacak. SpaceX’in 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı Starlink projesinde kesin amaç yörüngeye tam 12 bin uydu yerleştirmek. Bu uydulardan 4425 adedinin 2024 yılına kadar uzaya gönderilmiş olması planlanıyor. Starlink uyduları 550-1100 kilometre üzere yüksekliklerde bulunacak.

SpaceX, uzaydan internet projeleri üzerinde çalışan tek şirket değil. OneWeb ve Amazon üzere şirketlerin de şu anda benzeri planları bulunuyor. OneWeb, geçtiğimiz şubat ayında birinci uydularını yörüngeye göndermişti. Önümüzdeki yıllarda bu alanda önemli rekabetlerin olacağı iddia ediliyor.

ABD Federal Bağlantı Şurası, geçtiğimiz yıl dala rekabet getireceğini söyleyerek uzaydan internet projelerini desteklediklerini açıklamıştı. Dünyanın öteki taraflarında ise bu projelere nasıl reaksiyonların verileceği elbette şu an için bilinmiyor. Örneğin yakın vakitte bu uydular Türkiye’de de hizmet verebilecek duruma gelebilir. Lakin devlet tarafında vatandaşların bu hizmetten yararlanmasına müsaade verilir mi bunu vakit gösterecek.  

You may also like

Leave a Comment