SpaceX Starhopper yakında birinci uçuşlarını yapacak

by Aybike Güzel
0 comment
SpaceX’in Boca Chica, Teksas’taki tesislerinden gelen bilgilere nazaran firma, Starhopper roketini alçak (500 metre) ve yüksek (5 kilometre) irtifada test edecek.
Starhopper, SpaceX tarafından Mars’a yolcu taşımakta kullanılması hedeflenen Starship’in çok daha kolay ve test gayeli üretilmiş versiyonu. Starship’in uçuşa hazır hâle getirilmesi için gereken tasarımsal ihtiyaçlar, Starhopper’ın test uçuşlarından toplanacak. Starship’in son hâline bir oldukça emsal olan araç, doğal ki daha küçük. Aracın şimdiki en kıymetli misyonu ise yeni Raptor motorlarını denemek. Bu motorlar, SpaceX tarafından derin uzay vazifelerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştı.
İlk olarak Nisan ayında Starhopper’a takılı bir Raptor motorunu ateşleyen SpaceX, bu sırada aracın yerle kontağını kesmemiş, yani statik ateşleme testi yapmıştı. SpaceX artık “hop” denilen, düşük irtifalarda uçuşların yapılacağı evreye geçecek ve düşük irtifalarda testler yürütecek. Firma bu iniş kalkışlar sayesinde Starhopper’ın üç ayağı üzerine inişini pürüzsüz hâle getirmek için çalışacak. Birebir testler, şuan kaymak üzere iniş yapan Falcon roketler için de 2012 ve 2013 yılında yapılmıştı. Bu testler sayesinde onlarca başarısız iniş ve patlama izlemiştik.

28 Mayıs için bölgeden gelen bilgilere nazaran yolların kapatılmasını talep eden SpaceX, bu tarihte en az bir uçuş gerçekleştirecektir.

You may also like

Leave a Comment