Snapchat, gönderilerde müziklerin kullanılması için lisans mutabakatları yapacak

by Aybike Güzel
0 comment
Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Warner Music Group ile şu an için müzik lisanslama çalışmaları yürüten Snap, Snapchat kullanıcılarının gönderilerinde bu müziklerden faydalanmasını hedefliyor.
Bu lisans muahedeleri, teknoloji firmalarının gitgide müziği kendi tecrübelerinin bir kesimi hâline getirmesinin işareti olacak. Kısa formatlı görüntülerde tecrübenin çekirdeğinde yer alan müzikler, toplumsal medya platformlarının cümbüş bölümüne geçişini de hızlandırdı. Bunlara bir örnek olarak verilebilecek Lil Nas X’in “Old Town Road” müziği, birinci olarak TikTok’ta bir göğüs olarak çıkmıştı. Müzik, Billboard Top 100’de birkaç hafta boyunca birinci sırada kaldı.
Benzer yola daha evvel de girmiş olan Facebook, üç büyük müzik kayıt firmasıyla 2018 yılında mutabakat yaparak içeriklerini Facebook, Instagram, Messenger, Oculus üzere platformlarında kullanma hakkı elde etmişti. Firma bu lisansı kullanarak Lip Sync Live özelliğini piyasaya sürmüştü lakin asıl tutan uygulama bildiğiniz üzere TikTok oldu.

Snapchat’in teşebbüsü, TikTok ile benzeri özellikleri platformda kullanabilmeyi sağlayacak ancak tıpkı ölçekte olacağından emin değiliz. Zorluklar içinde yüzmeye devam eden Snapchat bu yolla kurtulacak mı sorusunun yanıtı ise gelecekte gizli.

You may also like

Leave a Comment