Apple, web reklamlarını büsbütün özel hâle getirmeye çalışıyor

by Aybike Güzel
0 comment
Apple’ın ferdî bilgi kapalılığını muhafazaya yönelik uğraşları, hiç beklenmeyen alanlara kadar ilerliyor. Apple’dan John Wilander tarafından açıklanan yeni sistem ile Saklılığı Koruyan Reklam Tıklama Niteliği özelliği, reklamcıların gereksinim duyduğu analitik bilgileri kullanıcı kapalılığını ihlal etmeden sunacak. Tıklama datalarını bu sisteme nazaran ziyaret edilen sayfa toplayacak, daha sonra 24-48 saat ortası bir gecikmeyle reklamcıya teslim edecek. Bu gecikme sayesinde profil çıkarma engellenmiş olacak.
2019 yılının ilerleyen periyotlarında kullanıma sunulacak bu özellik, Safari’de varsayılan olarak etkin olacak ve şimdiden önizleme formunda sunuluyor. Apple’ın amacı, bu sistemi gerçek bir web standardı hâline getirmek üzere World Wide Web Konsorsiyumu tarafından düzenlenen Web Platform Kuluçka Topluluğu Kümesi etkinliğinde sunmak.

Reklam verenler bu teknolojiyle elbet pek memnun olmayacak. Bu platformlar her ne kadar reklamların ne kadar yarara dönüştüğünü görebilecek olsa da gerçek vakitli alışkanlık takibi yapılamayacak. Reklamcılar ayrıyeten içeriklerini ne vakit ve nerede sunmaları gerektiğini kestirmekte zorlanacak. Apple’a nazaran bu dezavantaja kıymet, zira kullanıcılar kapalılıklarını korumak için reklam engelleyici kullanmak ve çerezleri engellemek üzere daha keskin yollara kayıyor.

You may also like

Leave a Comment