Sinek kuşundan ilham alan robot

by Aybike Güzel
0 comment

Her hususta olduğu üzere drone teknolojilerinde de doğadan ilham alıyoruz. Bu noktada sinek kuşlarını başka bir yere koymak gerekiyor. Zira saniyede 80 keze kadar kanat çırpabilen bu kuşlar havada asılı durma gibi değişik yeteneklere sahip. Araştırmacılar da sinek kuşundan ilham alarak yeni bir robot geliştirmiş.

Sinek kuşu boyutlarıyla aynı

Daha öncesinde bu üslup robotlarla ilgili haberler duyuldu. Purdue Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni sinek kuşu robotu ise havada durma ve anında 180 derece dönebilme gibi özelliklere sahip. Ayrıyeten boyutları ve tartısı da yetişkin bir sinek kuşuyla neredeyse aynı. 17 cm açıklığı bulunan kanatlar, 12 gram tartısında ve yükünün iki katından fazla (27 gram) taşıyabiliyor.
Üç boyutlu yazıcıdan çıkartılmış karbon fiber gövdesi bulunan robot böylelikle epeyce küçük ve hafif. Şu an için üzerinde rastgele bir kamera bulunmuyor. Etrafının haritasını çıkarmak için elektrik akımı değişimlerini ölçen sensöre sahip. Yapay zeka algoritmaları da haritanın oluşturulmasında yardımcı oluyor.

Araştırma grubu bu türlü bir robotun arama kurtarma faaliyetlerinde kullanabileceğini söylüyor. Gerek küçük boyutları gerekse de üstün hareket kabiliyetleri nitekim bu türlü bir kullanım senaryosunda faydalı olabilir. Olağan ki bunun için robota GPS, kamera ve birçok sensör dahil edilmeli. Şimdilik emekleme etabında olan sinek kuşu robotu vakitle gelişecektir. Sinek kuşu robotunun nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment