Citroen 19_19 konsepti tanıtıldı: 20 dakika şarjla 600 km menzil

by Aybike Güzel
0 comment

Fransız üretici Citroen, günümüz modellerinden çok daha farklı bir dizayna sahip 19_19 konseptini tanıttı. Konsept, isminden da anlaşılacağı üzere Citroen’in kuruluşunun 100. yıl dönümünü temsil ediyor. Birebir vakitte Fransız markanın gelecekteki ‘otonom çağı’ için benimseyeceği tasarım anlayışını gözler önüne seriyor.

Citroen, geçtiğimiz Mart ayında kısa otonom seyahatler için Ami:One kent aracı konseptini tanıtmıştı. Bugün görücüye çıkan Citroen 19_19 konsepti de onun uzun seyahatler için tasarlanan versiyonu diyebiliriz. Tam otonom sürüş yeteneğine sahip elektrikli 19_19 konsepti, hem iç hem de dış dizaynıyla hayli fütüristik görünüyor. Citroen, konseptin dizaynında büyük oranda havacılıktan esinlenildiğini belirtiyor.

Otomotiv bölümünün gerçek UFO’su 

Fransız markanın “otomotiv kesiminin gerçek UFO’su” biçiminde tanımladığı Citroen 19_19 konsepti,  4655 mm uzunluğu ve 2240 mm genişliği ile adeta SUV’lara meydan okuyor. Goodyear ortaklığında geliştirilen sabit göbekli 30 inçlik jantlar üzerine oturtulan aracın kabini, 3100 mm aks uzaklığı sayesinde ferah bir ömür alanı sunmayı hedefliyor. Yolculara üst seviye konfor sunması planlanan 19_19 konseptinde, yeni C4 Cactus modelinde de gördüğümüz ‘Kademeli Hidrolik Takviyeli Süspansiyon’ sistemi kullanılıyor.

Citroen 19_19 konseptinin kapsülü andıran kabini içerisinde yapay zeka dayanaklı şahsî asistan sistemi bulunuyor. ‘Hello Citroen’ komutuyla faal olan bu sistem, aracın ön camını gösterge ekranı üzere kullanarak muhtaçlık duyulan tüm bilgilerin şoföre aktarılmasını sağlıyor. Şoför kısmında dikdörtgen yapıda küçük bir direksiyon bulunuyor. Tam otonom sürüşte bu direksiyon geri hakikat katlanabiliyor. Direksiyonun ortasında şoför için sunulan küçük bir ekran da mevcut. Sabit yapıda olan bu ekran direksiyonla birlikte dönmüyor.

Sadece 20 dakika şarjla 600 km menzil sunuyor 

Citroen 19_19 konseptinin ön ve art aksında birer elektrik motoru bulunuyor. Dört tekerlekten çekişi mümkün kılan bu motorlar toplamda 456 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor. 100 kWh bataryadan güç alan konsept, WLTP ölçümlerine nazaran 800 km gibi etkileyici bir sürüş menziline sahip. Kelam konusu menzilin 600 km’si, süratli şarj özelliği sayesinde 20 dakikalık şarjla elde edilebiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede tamamlayan 19_19 konseptinin azamî suratı 200 km/s olarak açıklandı.

Foto Galeri | 30 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment