Sırt çantası veya bavul

Seyahate çıkmak için sırt çantası mı yoksa bavul mu?

by Aybike Güzel
0 comment

Bu, birçok gezginin karşılaştığı bir ikilemdir. Seyahat ederken en iyi seçenek nedir: sırt çantası mı yoksa bavul mu?

Bu nedenle, seyahatleriniz için en iyi kararı verebilmeniz için size burada tavsiyemi veriyorum 🙂

Bavulun avantajları

 • O sağlam. Bavul, darbelere karşı çok fazla risk almadan eşyalarınızı tutabilme gibi büyük bir avantaja sahiptir. Bavulunuzda sadece kıyafet varsa çok fazla risk almıyorsunuz. Öte yandan, cam şişe, kamera getirdiyseniz veya hediyelik eşya getirmeyi planlıyorsanız, bunlar daha iyi korunur.
 • Bavulun geniş bir saklama alanı vardır. Farklı kıyafetler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız veya bavulunuzu başkalarıyla paylaşıyorsanız, bavul oldukça geniş bir alan sunuyor.
 • O pratik. Bir çantanın derinliklerine gizlenmiş bir çift çorabı bulmanın o utanç verici durumunu hepimiz yaşamışızdır. Bavulun klasik dikdörtgen şekli, çok organize bir saklama sağlar. Giysilerinizi ve eşyalarınızı sınıflandırmak için farklı poşetlerde de kaydırabilirsiniz.
 • Sırtı rahatlatır. En yeni modellerde daha kolay kullanım için tekerlekler ve teleskopik tutamak bulunur. Havaalanlarında ve tren istasyonlarında size rehberlik etmek için bir el yeterlidir. Böylece ağırlık sırtta dağılmaz, bu da fiziksel zorluk çeken kişileri rahatlatır.

Bavulun dezavantajları

 • Düz araziyi sever. Bavulunuzu çakıl üzerinde yuvarlayarak eğlenmemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca maceracı bir tipseniz, yürüyüşlerinizde veya dik patikalarda bavulunuz peşinizden gelmeyecektir.
 • Bavul, bir elinizin kullanılmasını gerektirir. Boş gibi görünebilir, ancak bir kart açmanız veya iki elinizi kullanmanız gerekiyorsa, bavulunuzu bırakmaktan başka seçeneğiniz kalmayacak.
 • Şehir içi toplu taşımada bavulunuz hızla bir engel haline gelebilir. Otobüste çok kişinin bulunması sizi sardalya gibi sıkmaya mahkum eder.
 • Uçakla seyahat etmeyi planlıyorsanız, bavulun ağırlık sınırını aşmamaya dikkat edin. Aksi takdirde, bavulunuzu ambara alabilmek için oldukça yüksek ücretler ödemeniz gerekecektir (kaynak 1 bagaj)

bavulla seyahat etmek

Sırt çantasının avantajları

 • Sırt çantasının hafifliği gerçekten çok hoş. Nerede olursanız olun seyahatleriniz kolaylaşacak. İtalya’yı trenle ziyaret edebildiğimde sırt çantam bir bavuldan çok daha pratikti, orası kesin!
 • Birçok sırt çantası modeli, birçok nesneyi saklamanıza izin vermek için çoklu ceplerle donatılmıştır. Sırt çantası, çantanın içeriğini açmanıza gerek kalmadan size bir şişe, akıllı telefon veya bir paket mendil bırakır.
 • Sırt çantası ellerinizi serbest bırakır. Bu gerçekten çantanın en büyük avantajı çünkü örneğin sokağın ortasında bir sandviçin tadını çıkarırken eşyalarınızı taşıyabileceksiniz.
 • Sırt çantasının boyutu, tüm gardırobunuzu bir yolculuğa çıkarmanıza izin vermiyor. Bu, yükünüzü hafifletmek için akıllıca seçimler yapmanızı teşvik eder. Daha az kıyafet alacaksınız ve bu, karşılaşabileceğiniz herhangi bir zorunlu alışverişi yeniden gözden geçirmenize yardımcı olabilir.
 • Sırt çantası, özellikle uçakla seyahat ederken paradan tasarruf etmenizi sağlar. Gerçekten de, ağırlık doğruysa, sırt çantanızı kabinde yanınızda tutabileceksiniz.
 • Sırt çantası seyahat için çok uygundur. Tüm eşyalarınız her zaman kullanılabilir durumda olacak. Yolculuğunuz birkaç aşamadan oluşuyorsa veya treninize geç kalsanız bile (tongsetsrilanka yarışı) ideal bir araçtır.

sırt çantasıyla seyahat etmek

Sırt çantasının dezavantajları

 • Hızlı bir şekilde bir çantaya dönüşebilir. Ne yazık ki, sırt çantasının konfigürasyonu, ihtiyacınız olan tişörtü bulmak için içeriğini boşaltmanızı gerektiriyor. İlginizi çeken nesneyi bulmayı umarak elinizi içeri kaydırarak piyango oynama olasılığınız hala var. Ancak bu seçenek gerçekten zor.
 • Sırt çantası genellikle esnektir ve bavulun aksine çok az güvenlik sunar. Yanınıza kırılgan bir şey almazsanız, kullanımını desteklemek ilginçtir.
 • Eşyalarınızı koyabileceğiniz alan sınırlıdır. Akıllıca seçimler yapmanız ve bazı fedakarlıklar yapmanız gerekecek.
 • Adından da anlaşılacağı gibi, sırtınız çantanın ana “taşıyıcısı” olacaktır. Zamanla, kaslarınız ve eklemleriniz ağrıyabilir. Kontraktür veya lumbago riskine girmemek için ayrılmadan önce çantanın ağırlığını dikkatlice değerlendirmek önemlidir.
 • Ne yazık ki, bazı insanlar sırt çantası olan insanlara belirsiz bir bakış açısı getiriyor. Sırt çantası hala bazen gençlerin, serserilerin ve hatta hırsızların imajıyla ilişkilendirilir. Lüks mağazalar veya restoranlar gibi lüks yerlere gitmek istiyorsanız bu daha da doğrudur.
 • Çalmak kolaydır. Bir kalabalığın içinden geçiyorsanız, olası bir hırsızın hafif bir kesik atması ve çantanın içindekileri siz fark etmeden çalması çok hızlıdır. İşin püf noktası, bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için onu sırtınıza değil, önünüze takmanızdır.

Sonuç olarak, seyahat için bir bavul veya sırt çantası seçmek sağduyu meselesidir. Seçiminizi belirlemenize yardımcı olacak hedef ve planlanan faaliyetlerdir. Birden fazla kişiyle gidecekseniz, kısa bir yürüyüşe çıkmayı veya büyük şehirlerde toplu taşımayı tercih etmeniz durumunda çantanıza bir sırt çantası koymanızı tavsiye ederim.

You may also like

Leave a Comment