meksika'ya ne zaman gitmeli

Meksika’ya nereye ve ne zaman gidilir?

by Aybike Güzel
0 comment

Meksika’ya gitmek istiyorsun ama ne zaman gideceğini bilmiyor musun? Meksika’ya gitmek için en iyi zamanı mı merak ediyorsunuz? Aslında her şey seçtiğiniz rotaya bağlı çünkü Meksika’nın iklimi bölgelere ve rakıma göre değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte, iki ana mevsimi ayırt edebiliriz: Kasım ve Mayıs ayları arasında kuru olan ve Haziran ile Ekim arasında daha yağışlı olan. Karayipler tarafında siklon riski ile oldukça yağışlı olduğundan Eylül-Ekim döneminden kaçınılmalıdır. Mayıs kurudur, ancak nispeten sıcaktır, bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için harika değildir. 1.000 ila 2.000 metre arasında orta yükseklikte yer alan bölgeler ılıman bir iklime sahipken, kışın 2.000 metrenin üzerinde soğuklar hakimdir.

Turist etkisine göre hareket edin

Meksika, Aztek ve Maya kültürü, kutlama duygusu, kolonyal mimarisi ve görkemli doğası ile gezginleri hala büyülüyor. Farklı faktörler kalkış tarihini etkileyebilir. Turistler yaz tatillerine kıyasla Temmuz-Ağustos aylarında ayrılmayı tercih edecekler. Cancún’da sakin olmak isteyenler, Şubat-Nisan ayları arasındaki Bahar Tatili döneminden kesinlikle kaçınacaklar. Ama ne? Çılgın bir atmosferde 6 hafta boyunca parti yapan dünyanın her yerinden gençlerin en büyük buluşması! Berrak sulardan ve hindistancevizi palmiyeleriyle kaplı plajlardan en iyi şekilde yararlanırlar. Bazıları Paskalya Kutsal Haftasından kaçınmayı tercih edecek, çünkü bu çok dindar ülkede bankaların kapalı olduğunu, otellerin ve ulaşımın tam kapasitede olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda boş bir Mexico City’yi ziyaret etmek için en iyi zaman olabilir. Noel, Mayıs’taki uzun hafta sonları ve Ölüler Günü de, “del día de los muertos” deneyimini yaşamak istemiyorsanız, zor zamanlar. Kısacası, Meksika’ya nereye ve ne zaman gidilir sorusuna cevap vermek kolay değil, o kadar çok arzularınıza ve nereye gitmek istediğinize bağlı!

Meksika’da ne görülmeli?

Meksika’nın başkenti, tarihi zenginliği ve gecekondu mahalleleriyle omuz omuza olan eski sömürge evleriyle tam bir tezat oluşturuyor. Dinlendirici yeşil alanların kıvrımında, hareketli sokaklarını ve pazarlarını takdir edeceksiniz. 2.250 m yükseklikte, çok kaplıca ve kurak bir kış ile ılıman bir iklim sunar. Tarihi bölgede, Barok ve Rönesans tarzlarını harmanlayan Palacio National ve Metropolitan Katedrali’ni ziyaret edeceksiniz. Plaza de la Constitución, şehir dışındaki Teotihuacan’daki gibi arkeolojik kazıların yapıldığı bir yerdir. Museo National de Antropologia’da Maya veya Aztek objeleri sizi bekliyor. Alameda Park’ta veya hayvanat bahçesi ve bahçeleriyle Bosque de Chapultepec’te dinlenebilirsiniz. Ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun Casa Azul’unu keşfetmemek yazık olur.

Oaxaca eyaletinde bir yürüyüş

Oaxaca şehri, yeşil volkanik taşlardan inşa edilmiş eski evlerin sıralandığı dar sokakları ve Hint nüfusu ile özel atmosferiyle sizi baştan çıkaracak. Şehrin dışında, Kolomb öncesi arkeolojik alanları bulacaksınız. Oaxaca dağları yürüyüş, yürüyüş ve hatta dağ bisikleti için favori bir arazidir.

Akapulko plajı

meksika'ya nereye gidilir

Acapulco’nun ünlü plajını kim bilmiyor? Festival atmosferi ve Pasifik’in ana limanlarından biri ile ünlü bir turizm merkezidir. Sakin plajlara ek olarak, geleneksel pazarların, birçok restoranın, su parkının ve golf, sörf, dalış veya deniz balıkçılığı gibi tüm açık hava etkinliklerinin tadını çıkaracaksınız. Fort de San Diego, Nuestra Senora de la Soledad katedrali veya muhteşem Santa Lucia körfezi gibi şehirde bazı ziyaretler zorunludur.

Yucatan bölgesi

İklimin hala ılıman olduğu Aralık ayından Mart ayına kadar Meksika Körfezi sahillerinde yüzecek ve Maya kalıntılarını ziyaret edeceksiniz. Chichén Itzá sitesi devasa bir piramit ve taş tapınaklar sunuyor. Ek Balam ve Uxmal gibi diğer siteler dikkat çekicidir. Yucatan’ın başkenti Mérida, İspanyol tarzı binalarıyla sömürge geçmişine dair tanıklıklara sahiptir. Tüplü dalış meraklıları, tutkularını Karayip kıyılarında uygulayacaklar. Meksika gezisi için bütçe açısından, yapmak istediğiniz aktivite türlerini mümkün olduğunca önceden tanımlamanız gerekecek.

Pasifik Sahili ve Baja California’yı keşfedin

Pasifik kıyılarının kumsallarında esen gün batımlarına hayran kalacaksınız. Doğa severler balıkçı köylerini ve bozulmamış koyları keşfedecekler. Parti yapmayı tercih edenler, kuzey Baja California’daki sahil kasabası Tijuana’ya gidecekler. Bölgenin güneyinde 50°’ye kadar çıkabilen sıcaklıklara dikkat edin.

Meksika, bir konaklama sırasında keşfedilecek bazen vahşi bir doğa sunar. Oldukça siyah ve turuncu kelebekler olan hükümdarların Kasım ayı başlarında göçüne tanık olma fırsatınız olabilir.

You may also like

Leave a Comment