konfor alanından çıkmak

Seyahat Etmenin Faydaları Nelerdir?

by Aybike Güzel
0 comment

Bir sonraki tatilinizde Miami’yi keşfetmeyi veya bir yıl veya daha fazla orada yaşamayı mı hayal ediyorsunuz?
Seyahat etmek uzun zamandır benim için bir tutkuydu! Keşfedilecek o kadar çok ülke, bölge, kültür ve gelenek var ki, farklı geçmişlerden tanışacak o kadar çok ilginç insan ve yaşanacak yeni deneyimler var… İnsanların seyahat etmeyi sevmesinin nedenleri çeşitli ve çok kişisel. Her halükarda, ister dünyanın diğer ucuna gitmek, ister ülkenizin diğer bölgelerini ziyaret etmek olsun, bir seyahatin birçok avantajı ve faydası var ve size bunu anlatmak istedim. bu yeni makalede bunun hakkında konuşun.

Seyahat etmek, konfor alanınızdan çıkmak demektir

Seyahat, kutunun dışında düşünmemize yardımcı olur! Hepimizin programlarla, alışkanlıklarla, günlük görevlerle yönetilen az çok düzenli bir hayatı var. Ama bir maceraya atıldığımız anda bunların hepsi beklemeye alınır. Yabancı bir ülkeye gittiğimizde bazen anlamadığımız başka bir yaşam biçimi, başka bir kültür, başka bir dil ile karşı karşıya kalır, yönümüzü kaybederiz.

Seyahat, insanları sınırlarını zorlamaya ve konfor alanlarından çıkmaya zorladığı için aslında kendi kendini test etmek için harikadır. Bazıları için bu beklenti teşvik ediciyse, diğerleri için oldukça streslidir. Bence konfor alanından çıkıp yeni yerler görebilmek, bizim gibi yaşamayan insanlarla tanışabilmek ve yeni deneyimler yaşayabilmek çok önemli. Yeni ufuklar görün ve konfor alanınızdan çıkın, büyümek ve dünyaya açılmak için daha iyi bir şey yok! Ve eve döndüğünüzde konfor alanınızı, sevdiklerinizi ve küçük alışkanlıklarınızı bulmaktan da mutlu olacaksınız. Çünkü dengemizi de koruyan şey bu, anlarla noktalanan konfor alanımız, bırakabileceğimiz yolculuklar.

Seyahat etmek kendini keşfetmeyi öğrenmektir

İster tek başınıza, ister çift olarak, arkadaşlarınızla veya ailenizle gidiyor olun, seyahat etmek, kişiliğiniz ve hareket etme yeteneğiniz hakkında çok şey söylüyor belirli durumlarda. Fark ettin mi bilmiyorum ama başkalarıyla tatile gittiğimizde artık eskisi gibi değiliz, kişiliğimiz uyum sağlıyor hatta diyebilirim ki kendini belli ediyor…

Bu benim uzun zamandır gözlemlediğim bir şey. Bir yolculuk sırasında belirli beceriler ve kişilik özellikleri ortaya çıkarılabilir. Örneğin, liderliği almaya alışık olmayan bir kişi, bir seyahatin beyni olabilir. Arkadaşlarla, dışadönük kişilerle ya da kendini fazla belli etmeyenlerle tatile çıkmak söz konusu olduğunda daha çok açılır ve bu hoş sürprizlere yol açar. Buna kendini keşfetme ve yeteneklerimizi keşfetme denir.

Seyahate çıkmak kendimizi keşfetmemizi sağlar çünkü pek çok bilinmeyen durumla karşılaşırız. Bazen evde asla yapmayacağımız şeyleri yapmakta kendimizi daha özgür hissederiz. Ayrıca, genel olarak, bir yolculuk sırasında, sizinle seyahat arkadaşlarınızla arasındaki etkileşimler tamamen değişir. Takaslar farklıdır, bazen daha hafiftir, bağlar güçlenir, herkes bırak gitsin…

Yalnız bir yolculuk durumunda kendimizle yüzleşiriz ve sadece içgüdülerimize güvenebiliriz. Dünya çapında tek başınıza bir yolculuğa çıkarsanız, kişiliğinizin yeni yönlerini keşfedeceksiniz. Gerçekten de, artık etrafınızdakilerden veya sizi tanıyan insanlardan gerçekten etkilenmiyorsunuz. Verdiğiniz tüm kararlar ve tüm eylemleriniz, olayları görme biçiminiz tarafından yönetilir. Artık duygularınızı kontrol edebilecek filtreler, perdeler, illüzyonlar veya etkiler yok.

Seyahat etmek özgüveni artırır

özgüvenini artırmak

Yeteneklerinden şüphe ediyorsan ve kendine güvenmiyorsan, seyahat bunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Ayrılma kararı verdiğinizde, çok zenginleştirici ve bazen olaylı deneyimler yaşamayı bekleyin. Bu, korkularınızı yenmek ve sizi geride tutan şeyin üstesinden gelmek için bir fırsat olabilir.

Paradoksal olarak, birçok insan bu nedenle kendilerini seyahat etmekten alıkoyuyor. Öz güvenleri yoktur, korkuları çoktur. Çoğu zaman, bu olumsuz duygular etrafınızdakiler tarafından beslenir. Örneğin, benlik saygısı düşük bir insansanız ve yalnız seyahat etmek sizi cezbediyorsa, biraz fren bekleyin. Burada kişisel frenlerden bahsetmiyorum, ailenin koyduğu frenlerden bahsediyorum.

Bu çevremde çok gözlemlediğim bir durum, dünyanın öbür ucunda bir akrabasından birinin yalnız kalması fikrinden çok korkan ve korkan bir çevre. Bu insanlar, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, bu korkuları size aktaracaklar. Ama sonuçta, etrafınızdakiler özgüven eksikliğinizi geliştireceği için çok faydalı değil.

Bir yolculuğa çıkmaya karar vererek, kendinize içgüdülerinize ve yeteneklerinize güvenme fırsatı vermiş olursunuz. Ayrıldığımızda, zincirlerimizi ve bariyerlerimizi evde bırakıyoruz. Bu, olayları daha sonra nasıl gördüğünüz üzerinde çok olumlu bir etkisi olabilecek bir tür geçici özgürleşmedir.

Seyahat zihni açar ve inançları kırar

Seyahatin faydalarıyla ilgili bir başka ilginç gerçek de şudur: açık fikirlilik ve bazı inançları kırmanın kaçınılmaz gerçeği.

Açıktır ki yurt dışına çıkmak bilinmeyene, bilmediğimize yeni kapılar açmaya yol açar. Ve hayatımızın bir noktasında hepimizin karşılaştığı en büyük sorun bu! Çocukluğumuzdan beri, her şey ve hiçbir şey hakkında bir inanç sistemi, önceden tanımlanmış görüşler ve klişelerle büyüdük. Bize her zaman şöyle şöyle şeyler yapmak ve söylemek, dünyayı belirli bir şekilde kavramak, etiketler koymak öğretildi.

Okulda, dünyanın perdesinin açıldığı tarih derslerinde başlar. Ülkeler arasındaki büyük çatışmalardan, tarihi çalkantılardan, gerçeklerden ve meydana gelen olaylardan bahsediyoruz. Ancak bütün bunlar, bu ülkelerin kültürünün kalbine girmediğimiz için bir bakıma yüzeysel kalıyor. Sonra peşin hükümlü fikirlerle ve gerçeği yansıtmayan bir dünya vizyonuyla büyürüz. Seyahat ediyor, sınırları aşıyor ve kişisel ve öznel bir bakışla yaşamanın başka yollarını keşfediyoruz.

Ayrıca, seyahat etmenin bizi daha da ilginç kıldığını kabul etmelisiniz, başkalarına anlatacak ve aktaracak çok şeyiniz var. Dünyaya yaptığınız keşif gezilerinde edindiğiniz tüm deneyimler sizi daha bilgili bir insan yapıyor. Önyargılı fikirlere kapılmadan kültür, gelenekler, mutfak spesiyaliteleri hakkında kolayca konuşabilirsiniz… Aslında seyahat dünyanın en iyi öğretmenidir.

Seyahatin faydaları: güzel anılar yaratmak

seyahat etmek güzel anılar yaratır

Seyahatin faydalarından biri de şüphesiz unutulmaz anılar, karşılaşmalar ve ayrıcalıklı anlar yaratmaktır. Zayıf bir noktanız olduğunda mükemmel bir çaredir, tekrar gülümsemek için kendinizi inanılmaz tatil anılarına kaptırmanız yeterlidir!

Bir yolculuk sırasında bin bir farklı deneyim yaşayabilirsiniz. Yurtdışında bir yolculuktan döndüğünüzde kendinizi iyi, mutlu ve neşeli hissedersiniz. Zihin ve duygular hala yaşadıklarınızla bağlantılı ve moraliniz yerinde. Eh, bu geçici değil, düştüğünüzde bu anları sonsuz bir şekilde yeniden yaşayabilirsiniz.

Bazen mutlu olmak için hatırlamak ya da birkaç fotoğrafa ve videoya bakmak yeterlidir. Yolculuk sırasındaki karşılaşmalar da anılarınızla bağlantıda kalmanın iyi bir yoludur. Tatildeyken tanıştığınız insanlarla iletişim halinde kalırsanız, onlarla sohbet etmek gerçek bir nefes olacak!

Seyahat etmek sağlığınız için iyidir!

Yurtdışına çıkmak, ahlaki ve fiziksel sağlık için faydalı olacaktır! Seyahat, duygusal ve psişik dengesizlikler için etkili bir çare olarak kabul edilir. Tatile gitmek için ara vererek, zihnin günlük hayatın stresinden uzaklaşarak biraz huzur ve sükunet bulmasını sağlar.

Fiziksel açıdan bakıldığında, seyahat aynı zamanda birçok fayda sağlar. İşin tuhafı, tatildeyken daha iyi yemek yeme eğilimindeyiz. Şey, çeşitli ayartmalardan bahsetmiyorum ama yemek yemede gerçekten daha fazla denge var. Bir de aktivitelerden, doğa yürüyüşlerinden, banyo seanslarından bahsetmiyorum bile… Ayrıca geziler sırasında gezilecek yerleri görmek için bol bol yürüyoruz. Sonuç olarak, çok fazla kalori yakarız ve kardiyomuz üzerinde çalışırız!

Yeni bir dil öğrenmek için seyahat edin

Sana söylemiştim, seyahat en iyi öğretmendir… 🙂 Yeni bir dil öğrenmek istiyorsan çantanı topla ve git! Bir ülkenin kültürü, sanatı ve gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra, genel bilginizi genişletmek için yeni bir dilin temellerini de öğrenebileceksiniz.

Okulda yabancı dil öğrensek de, seyahat ederken edinebileceğiniz becerilerle karşılaştırıldığında bu hiçbir şey. Dil kursları bizi temel bilgiler ve gramer kuralları konusunda eğitir. Ayrıca, bahse girerim İngilizce dersleriniz seyahatleriniz sırasında size pek yardımcı olmadı, değil mi?

Gerçekte, bir yolculuk sırasında dil bilginizi genişletmek, belirli kavramları sosyal açıdan bile anlamanıza olanak tanır. Her ülkenin kendi ifadeleri, daha doğal ifade dönüşleri vardır, bunlar dilbilgisi kurallarına uymak zorunda değildir. Kendinizi başkaları tarafından anlamanın ve karşılığında iletişim kurmanın iyi bir yolu.

Seyahatin faydaları? Geri adım atın ve göreceli hale getirin

seyahat etmek, şeyleri perspektife koymanıza izin verir

Biri seyahatin en büyük faydası bu küçük kişisel iç gözlemdir eve gidince ne yapıyorsun Yurtdışında kaldığınız süre boyunca kesinlikle tetikleyicileriniz olacak ve bazen günlük hayatınızın belirli yönlerini sorgulayacaksınız. Bu, daha az gelişmiş ülkeleri ziyaret ettiğimizde yaygındır.

Harika bir tatil geçirdikten sonra, kişi düşünmek ve önemli kararlar almak zorunda kalabilir. Örneğin, birkaç aylığına veya kalıcı olarak yurtdışına çıkma arzusu, hatta tüketim toplumundaki rolümüz, kişisel bir sorgulama, fiziksel dönüşüm arzusu, tüm bu değişiklikler bir yolculuktan sonra mümkündür. Bunun nedeni kesinlikle, her zamanki çerçevemizin dışında olduğumuzda stok almanın ve yansıtmanın daha kolay olmasıdır. Her halükarda, kesin olan bir şey var ki, seyahat bizi her zaman içsel bir keşfe götürür…

You may also like

Leave a Comment