rotanı iyi hazırla

Arabanızı bir yolculuğa çıkmadan önce nasıl düzgün bir şekilde hazırlarsınız?

by Aybike Güzel
0 comment

Seyahat tutkunları için yolculuk, hayal kurmanızı sağlayan bir deneyimdir! Siz de harika dış mekanlardan ilham alıyorsanız, önünüzdeki açık yol ve Jack Kerouac, tereddüt etmeyin. Araba sürerken bir ülkeyi keşfetmek, onun manzaralarına ve nüanslarına hayran kalmanın mükemmel bir yoludur. Efsanevi rota 66’dan Avrupa ülkelerine uzanan yolculuk, kültürel zenginliklerden ve rotasının tipik yerlerinden yararlanmanıza olanak tanır.

Ancak herhangi bir macera gibi, yolculuk da uygun şekilde hazırlanmalıdır. Hiç kimse minibüsünü tıkanmış otoyollara götürmeyi veya hiçbir yerin ortasında arıza yapmayı hayal etmez. Uçak bileti almadan gitmeyeceğiniz gibi, arabanız da yolculuk için hazırlanmalı!

Yola çıkmadan önce aracınızın tüm bakımını yaptırın

Bir yolculuk, arabanızı kilometrelerce götürür. Hatta tüm ilgi alanıdır: çeşitli manzaraları keşfetmenize ve tüm bir ülkeyi, hatta birkaçını geçmenize izin vermek! Ama aynı zamanda aracınızın normalden daha fazla kullanılacağı ve yeni kısıtlamalara maruz kalacağı anlamına gelir.

Arabanızın bakımını ve bakımını tüm yıl boyunca yaptırmak çok önemlidir, ancak bir yolculuğa çıkmadan önce garajdan geçmeniz gerekir. Yola çıkmadan önce kontrol etmeniz gereken birkaç şey var:

 • Lastikleriniz: üzerlerine kesinlikle baskı uygulamalısınız. İyi haber, bir servis istasyonunda tamamen kendiniz halledebilirsiniz. Hatta çoğu zaman ücretsizdir! Kapınızın veya yakıt deposu kapağının içinde bulacağınız etikette belirtilen basınca uymanız gerekir.
 • Seviyeler: motor yağı, soğutma sıvısı, ön cam yıkama sıvısı… Yine kendiniz yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir yerde sızıntı olmadığından emin olmak için bakım sırasında tamircinize sormaktan çekinmeyin.
 • Frenleriniz: bu sefer onunla ilgilenmesi gereken bir profesyonel. Balatalarınızı, disklerinizi, fren hidroliğini kontrol etmelisiniz… kısacası her şey!
 • Ön cam silecekleriniz: silecek lastikleri kullandıkça yıpranır. Yaz ortasında bile hangi havayı bulacağınızı bilmiyorsunuz. Önlem olarak, iz bırakmaya başlarlarsa değiştirin.
 • Optikleriniz: Tüm ışıklarınızın düzgün çalıştığından emin olun.

Ayrıca teknik incelemenizin güncel olduğundan emin olun: yokluğunuzda sona ererse, Fransa’ya döndüğünüzde para cezası alma riskiniz vardır. Her neyse, teknik kontrol, arabanızda her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir fırsattır.

Son olarak, aracınızın temizliğinden geçmekten çekinmeyin. Bakımlı bir araba temiz bir arabadır ve yolculuğunuz boyunca toz ve kir biriktirirsiniz.

Araba sigortanızı düşünün

Zaten araba sigortanız var, ancak ayrılmadan önce kontrol etmeyi unutmayın:

 • Yurtdışında sigortalı mısınız?
 • Bu teminat için bir zaman sınırı var mı?
 • Hangi arızalar desteklenir ve nasıl?

Özellikle uzaklara gidecekseniz seyahat sigortası yaptırmaktan da çekinmeyin. Uluslararası seyahat sigortası, bir kaza durumunda (tıbbi bakım, ülkeye iade vb.) sizi korur ve bir araba, bakımı yapıldığında bile bazen bozulur. Bir lastik kolayca patlar. Bu nedenle, tatilinizin ve seyahatinizin mahvolduğunu görmemek için bu tür risklere karşı kendinizi iyi koruyun.

Araç kiralamaya gidiyorsanız, genel olarak kiralama sırasında kiralama şirketi tarafından sigorta sunulmaktadır. VISA veya Mastercard kartınızın koşullarına bakmakta tereddüt etmeyin, çünkü genellikle belirli kesintiler banka kartınızın sözleşmesi kapsamındadır. Bu, bir yolculuk için araba kiralamanıza ve konaklama süresince sigortalı olmanıza olanak tanır 🙂
Böylece yolculuğunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için daha sakin ve sessiz olursunuz.

araba ile yolculuk

Arabanızı seyahatinize uyarlayın

Hazırlığınızı bitirmek için tek yapmanız gereken ayrıntılara ince ayar yapmak! Nereye gittiğinize bağlı olarak aracınızın aynı şekilde hazırlanmasına gerek yoktur. İşte düşünmeniz gereken bazı özel şeyler:

 • Kışın bir İskandinav ülkesine gidiyorsanız, kar lastiklerini ve hatta zincirleri düşünün.
 • Soğuk bir ülkeye gidiyorsanız, uygun sıvı ve antifriz bulundurmayı da unutmayın.
 • 6 aydan fazla ayrılırsanız, plakanızı değiştirmeli ve ev sahibi ülkede sigorta yaptırmalısınız.

İşte bu, yolculuğunuz için hazırsınız! Her ihtimale karşı bir kriko, yedek lastik ve küçük bir alet çantası almayı unutmayın. Ayrıca kağıtlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edin… ve onları unutmayın!

You may also like

Leave a Comment