Sensör yahut güce muhtaçlık duymadan imaj tanıyabilen akıllı cam geliştirildi

by Aybike Güzel
0 comment
Bilim insanları rastgele bir sensöre, devreye yahut güç kaynağına gereksinim duymadan manzaraları tanıyabilen ‘akıllı cam‘ kesimleri oluşturdu. Birinci bakışta, yapay zekanın durağan bir cam modülüne entegre edilmesi bilim kurgu sinemalarına has bir şey üzere geliyor lakin biz tamamen gerçek bir olgudan bahsediyoruz.
Günümüzde yapay zeka teknolojisi, yüz tanıma ile kilit açma için telefonumuza her baktığımızda çok sayıda hesaplama yapması sebebiyle önemli bir pil tüketimine neden oluyor. Gelecekte tek bir cam kesimi, rastgele bir güç kullanmadan insan yüzünü basitçe tanıyabilecek.
Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki mühendisler, cam içindeki muhakkak noktalara farklı boyutlarda ve hallerde hava kabarcıkları yerleştirerek işe başladılar. Daha sonrasında ise makul noktalara grafen de dahil olmak üzere ışık emici malzeme modüllerini ekledikleri belirtiliyor.

İlk deneme şaşırtan derecede başarılı

Ekip birinci etapta elle yazılmış sayıları tanıyabilecek cam modülleri oluşturdu. Bir rakamın görüntüsünden çıkan ışık, camın bir ucundan içeri girip öbür tarafındaki her biri başka sayılara karşılık gelen dokuz özel pozisyondan birine odaklanıyor.
Camın, el yazısı ile yazılmış 3 sayısının gerçek vakitli olarak 8 ile değiştirildiğini algılayacak kadar dinamik olması araştırmanın ne kadar başarılı sonuç verdiğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki günlerde, mühendisler bu metodun yüz tanıma üzere daha karmaşık süreçlerde de işe yarayıp yaramayacağını bulmaya çalışacaklar.

You may also like

Leave a Comment