ÖTV indirimi bekleyenlere berbat haber: “İndirim uzatılmayacak”

by Aybike Güzel
0 comment

Otomobil satışlarını canlandırmak ismine geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlatılan 15 puanlık ÖTV indirimi 30 Haziran itibariyle sona ermişti. Hükümetten rastgele bir açıklama gelmese de hem vatandaş hem de bölüm temsilcileri indirimlerin uzatılmasını bekliyordu.

Konuyla ilgili beklentileri suya dürüşen açıklama bugün Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Konseyi Lideri Haydar Yenigün’den geldi. Bloomberg HT’ye konuk olan Yenigün, ÖTV ve KDV takviyesinin sürmeyeceğine dair bilgileri olduğunu söyledi. ÖTV indiriminin sonlandırılmasının kesime önemli negatif tesirleri olduğunu belirten Yenigün, araç satışlarının durma noktasına geldiğini tabir etti.

Pazarda %60 oranında önemli bir daralmanın kelam konusu olduğunu söyleyen Yenigün, “Türkiye 2015 yılında bir milyonluk bir pazara ulaştı. 2018 yılında bu pazar 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna yönelik spekülasyonlar var” biçiminde konuştu.

ODD’nin açıkladığı bilgilere baktığımuızda 2019’un Ocak-Haziran devrinde 190 bin civarında araç satıldığını görüyoruz. Yılın ikinci yarısında ÖTV indiriminin olmayacağını da hesaba katarsak, satışlar bu yıl varsayım edilenin de altında kalabilir. Çünkü indirimin sona ermesiyle birlikte sıfır araba fiyatlarında 10 ile 20 bin lira arasında önemli bir artış yaşandı.

You may also like

Leave a Comment