Selçuk Bayraktar: Türkiye, Dünyanın birinci 3 uzay gücünden biri olabilirdi

by Aybike Güzel
0 comment

 

Beyoğlu Belediyesi’nce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen “Beyoğlu Ulusal Teknoloji Buluşmaları” aktifliğine katılan Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Lideri Selçuk Bayraktar; Türkiye’nin havacılık tarihi ile yerli ve ulusal teknoloji üretiminin değeri hakkında konuştu.
 

Nuri Demirağ ile Vecihi Hürkuş’un çalışmalarının 1950’lerde yok edildiğini ve bunlar olmasa bugün çok farklı bir noktada olacağımızı belirten Bayraktar, “Nuri Demirağ dünyada havacılık daha yeni doğarken atılımlar yapıyor. Vecihi Hürkuş’tan o periyot dünyada hiç kimseden istenmeyen sertifikalar istiyorlar. Türkiye, şayet bu çalışmalar günümüze kadar uzatılacak olsaydı dünyadaki birinci 3 uzay gücünden biri olabilecekken, maalesef bu alanda geri kalmış oluyor.” dedi.

 
 Türkiye’nin birinci yerli uçağını üreten iş insanı: Nuri Demirağ (Solda) Türk havacılık tarihinin en değerli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş (Sağda)

Teknolojide kırılma noktaları olduğunu söyleyen Bayraktar, “İnsanoğlu sesin birkaç katında uçan uçaklar yapmayı ve uzaya çıkmayı başardı. Bütün bunlar 1900’lerin başında çıkan havacılık dalgasıyla mümkün oldu. Bu dalgayı kaçırdıysanız daima geride kalacaksınız diyemeyiz. Teknolojide kırılma anları kaçırılsa bile, yeni trendler, paradigma ve bakış açıları geliyor. Bu durum geçmişteki yatırımları ve birikimi atıl durumda bırakabiliyor…” tabirlerini kullandı.

Savunma sanayiinde ulusallaşma konusunda önemli atılımlar yapıldı 

Bayraktar’ın Türkiye’nin savunma sanayiinde ulusallaşma ataklarından evvel savunma muhtaçlıklarının yüzde 85’ini yurt dışından karşıladığını söylediği konuşmasında, “Kendi sınıfında 12 metre genişliğinde dünyanın en yeterli insansız hava aracını yaptık. Zeytindalı Harekâtı’nda silahlı insansız hava araçları kullanıldı. Daha öncesinde insansız hava araçları kullanılıyordu. Roketsan’ın bu araçlara uygun akıllı mühimmatı yapmasıyla birlikte bu teknolojiye geçmiş olduk. Bilhassa kuvvetli meteorolojik kaidelerin olduğu Afrin operasyonunda faal biçimde vazife aldı” kelamlarını sarf etmiş.  

You may also like

Leave a Comment