Intel ve Qualcomm da Huawei’ye yonga satışını durduruyor

by Aybike Güzel
0 comment

ABD Lideri Trump’ın yasaklama kararının akabinde Huawei darbe üstüne darbe almaya devam ediyor. Google’ın akabinde Intel, Qualcomm, Broadcom, Infineon gibi pek çok firma Huawei’ye yonga tedariğini durdurma kararı aldı. Pekala Huawei bundan nasıl etkilenecek?

Darbe üstüne darbe

Huawei yaptığı son açıklamalarda yasaklardan en az etkilenecek ve müşterilerini de en az etkileyecek biçimde önlem almaya başladığını açıklamıştı. Örneğin Android güncellemelerinin verilmesinde bir sorun yaşanmayacağı ve Google’a alternatif uygulamalar geliştirilebileceği açıklanmıştı. Bununla birlikte Huawei dışarıya çok bağımlı bir firma olarak dikkat çekiyor.

Örneğin HiSilicon ile birlikte geliştirilen Baloong 5G modemler ve Kirin yonga setleri firmanın en kıymetli kozu durumunda lakin tasarım tarafında kıymetli bir bağımlılık var. Firma Cadence Design Systems Inc ve Synopsys Inc. ortaklarından hazır dizaynlar alıyor ve test ediyor. Sonrasında bu dizaynları uyguluyor. Bu paydaşlık Huawei’ye aylar kazandırıyor. Artık ise bu imkân elinden alınmış durumda.

Diğer taraftan Matebook ailesinde Intel işlemciler kullanılıyordu. Bu tarafta da büyük ıstıraplar yaşanabilir. Birkaç ay evvel Huawei’nin ortağından değerli ölçüde yonga alımı yaptığı belirtiliyor. Muhtemelen önlem emelli olan bu atılım bir mühlet daha Matebook ailesini ayakta tutacak lakin yeni kuşak Intel işlemciler bu aygıtlarda yer almayacak. Birebir biçimde AMD ve Qualcomm da alternatif olamayacak.

 

İletişim ekipmanı alanında başkan olsa da tekrar ABD’li firmalara bağımlılık var. Fiber optik kabloların testleri için kullanılan lazerler NeoPhotonics, Lumentum ve Finisar firmalarından temin ediliyor. Bu noktada da eza büyük.

Analiz uzmanları Huawei’nin çok sıkıntı bir periyoda girdiğini tabir ediyor. Şimdilik ABD tarafında bir ümit yok üzere duruyor. ABD’li yonga tasarımcılarına alternatif bulmak ise çok sıkıntı. Akla birinci gelen Samsung oluyor lakin masa üstü tarafında işlemcisi yok. Bununla birlikte Samsung da modem üzere pek çok bileşeninde ABD’li firmalardan yardım alıyor. Çinli alternatifler mevcut olsa da bunların küresel pazarda talihleri çok düşük. Bakalım Huawei ne üzere alternatifler geliştirecek?

 

You may also like

Leave a Comment