Savunma endüstrisinden 2018’de rekor ihracat

by Aybike Güzel
0 comment

ASELSAN, Roketsan ve TAI üzere şirketlerin dünya genelinde yakaladığı dayanılmaz başarılarla son yıllarda göz bebebiğimiz haline gelen Türk savunma endüstrisi, 2018 yılında da süratle büyümeye devam etti. Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, geçtiğimiz yıl yeni bir rekora imza atıldığını duyurdu.

Bugün hususla ilgili açıklamalar yapan Demir,”Savunma ve havacılık cirosu 2018’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldi. Ayrıyeten savunma endüstrisinde ihracatımız, 2018’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı.” biçiminde konuştu.

Yapılan Ar-Ge yatırımlarıyla ilgili de konuşan Savunma Sanayii Lideri Demir,”Geçen yıl, savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar Ar-Ge için harcamışız. Savunma endüstrimizin bu noktaya gelmesinde en değerli faaliyet olan Ar-Ge çalışmalarına ayrılan kaynağın yeniden cirosuna nazaran en yüksek oran olan dal durumundayız. Bölümümüzde 67 bin 239 kişilik istihdam sayısına ulaşmış bulunmaktayız.” tabirlerini kullandı.

Son olarak savunma endüstrisinin global bir oyuncu olması gerektiğine işaret eden Demir, bu kapsamda endüstrinin sürdürülebilirliği, büyümesi, kritik ve katma kıymetli eserler öncelikli olmak üzere yerlileşme süreçlerine devam edilmesi bahislerinin ön plana çıktığını aktardı.

4 şirketimiz TOP 100’de yer alıyor 

Savunma endüstrisinde en çok ihracata imza atan şirketimiz ASELSAN, şu anda Defence News Top 100 listesinde 55. sırada yer alıyor. 2017 ihracat datalarına nazaran hazırlanan listede TAI 64. sırada, Roketsan 96. sırada ve son olarak STM Savunma Teknolojileri ise 98. sırada bulunuyor. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment