Renault, geleceğin ticari aracı EZ-FLEX’i görücüye çıkardı

by Aybike Güzel
0 comment

Şehir içi nakliyeciliğin geleceğine odaklanan ve bu alanda çalışmalar yapan Renault, çalışmalarını daha gerçekçi bilgilerle sürdürmek için EZ-FLEX ismini verdiği elektrikli konsept aracını tanıttı. Renault EZ-FLEX, 16-18 Mayıs tarihleri ortasında Fransa’da düzenlenen VIVA Teknoloji Fuarı’nda sergilenecek.

İki yıl boyunca bilgi toplayacak 

Renault, EZ-FLEX konseptini “deneysel bir araç” olarak tanımlıyor. Fransız üretici, bu elektrikli aracı 2 yıl boyunca Avrupa’daki belediyelerin ve kent içi nakliyat yapan şirketlerin kullanımına sunarak bilgi toplayacak. Bu mühlet zarfında menzil, konum, hız ve duraklamalar gibi pek çok bilgi bir havuzda toplanacak. Bu bilgiler araçtaki internet kontağı üzerinden gerçek vakitli veya günde bir sefer aktarılabilecek. Bu da Renault’un kent içi nakliyecilik için gerekli olan gerçek bilgiler ışığında gerçek aracı üretmesini sağlayacak.

Renault EZ-FLEX özellikleri 

Renault EZ-FLEX’in genel yapısına baktığımızda, fonksiyonellik üzerine tasarlanan bir araç olduğunu görüyoruz. EZ-FLEX’in uzunluğu 3.86 metre, genişliği 1.65 metre, yüksekliği ise 1.88 metre olarak ölçülüyor. 3 metreküp yükleme hacmine sahip olan araç 4.5 metre dönüş çapına sahip. Şimdi teknik ayrıntıları aşikâr olmayan Renault EZ-FLEX’in yalnızca 150 km sürüş menziline sahip olduğu söyleniyor. Kent içi teslimatların günlük ortalama 50 km menzile gereksinim duyduğunu belirten Renault, bu menzilin bu türlü bir araç için son derece kâfi olduğunun altını çiziyor.

Yukarıda da belirttiğim üzere Renault EZ-FLEX fonksiyonellik üzerine tasarlanmış bir araç. Bu nedenle kabin kısmı biraz küçük ancak şoförün muhtaçlıklarını karşılayacak halde tasarlanmış. Aracın geniş açılan kapıları sayesinde kabine ulaşmak epeyce kolay. Sade bir dizayna sahip kokpitte yatay bir bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Ayrıyeten şoförün yan tarafındaki koltuğun da katlanabilir olduğu göze çarpıyor. Aracın kargo kısmının farklı konfigürasyonları destekleyecek biçimde tasarlandığı da verilen bilgiler ortasında.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment