Satılan her 10 akıllı saatten birisi Samsung, üçü Apple

by Aybike Güzel
0 comment

Pek çok markanın yatırım yapmaya devam ettiği akıllı saat pazarı yılın birinci çeyreğinde yüzde 50 civarında büyüme yaşadı. Apple pazarda hakimiyetini devam ettirirken Samsung da değerli bir büyüme sağladı.

Pazar büyüdü

Yapılan pazar tahliline nazaran Apple yüzde 35.8 hisse ile önder durumda. Satışlar geçen yıla nazaran artmış olsa da pazarın yüksek oranda büyümesi nedeniyle Apple’ın hissesi değişmemiş üzere duruyor.

Diğer taraftan Samsung yüzde 11 pazar hissesine ulaşmış ve yaklaşık 4 puanlık bir artış yakalamış. Bu da yıllık bazda yüzde 35 civarında bir artışa denk geliyor. Son dönemde Galaxy Watch akıllı saatlerinin ilgiyi arttırdığı belirtiyor.

Tabloda dikkat çeken Endonezyalı Imoo firması. Arama yapabilen ve manzaralı sohbet imkânı sunan Watch Phone çocuk saati serisinin geliştiricisi Imoo bu alana büyük yatırımlar yapıyor. Rakipleri kadar savlı olmasa da bilhassa ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Imoo geçen yıla nazaran düşüş yaşamış fakat birinci beşte olması büyük bir muvaffakiyet.

Diğer taraftan Fitbit markası yüzde 50 artışla pazar hissesini yüzde 5.5 düzeyine çıkarmış. Xiaomi iştiraki Amazfit yüzde 3.7 düzeyine gerilerken Huawei de yaklaşık 2 kat artışla yüzde 2.8 pazar hissesine ulaşmış.

Raporda akıllı saat pazarının büyümeye devam edeceği belirtilirken 2025 yılına kadar da Nubia Alpha örneğinde olduğu üzere kıvrılabilir ekranlı modellerin de yavaş yavaş pazarda kendisini göstereceği vurgulanıyor.

 

You may also like

Leave a Comment