Apple artık de bisiklet yolu projesinin logosuna takıldı

by Aybike Güzel
0 comment

Son periyotta Apple’ın kendisine ilişkin kimi isim ve sloganları müsaadesiz olarak kullandığı teziyle dünyanın farklı ülkelerinde hukuk uğraşı başlattığını görüyoruz. Her ne kadar başarılı olamasa da firma marka haklarını muhafaza eforlarına devam ediyor.

Logoyu taklit iddiası

Swatch ile ilgili iki davanın akabinde Apple artık de Almanya’da bir bisiklet yolu projesinin logosundan rahatsız oldu. Rhein-Voreifel turizm birliği tarafından Ren ırmağının sol kenarına yapılan 100km uzunluğundaki Rheinische Apfelroute bisiklet yolu projesinin logosu firmaya nazaran kendi logosunu andırıyor.

Firma avukatları birliğe gönderdiği ihtarnamede proje logosunun bir kenarı yenmiş elmayı andırdığı ve yeşil yaprağı ile birlikte kendi logosuna göndermeler yaptığını belirtmiş. Bu nedenle de logonun acil olarak değiştirilmesini istemiş.

Apple logosuna ne kadar benziyor elbette tasarım uzmanlarının incelemesi gereken bir husus ancak Apfelroute ismi ve logosu Avrupa Bölgesel Geliştirme Fonu dayanağında hazırlandı. Ayrıyeten Almanya Patent ofisi tarafından da marka tescili yapılmış durumda. Apple ofise de bu hususta itirazını yaptı.

Önceki davalarda kullanılan sloganların ülke sonları içerisinde bir mana söz etmediği ve daha çok ABD’de tanındığı teziyle red kararı verilmişti. Bu kere Apple’ın kendi logosu kelam konusu ve haliyle firmanın Avrupa’da tanınmasını sağlıyor. Bakalım süreç nasıl sonuçlanacak?

 

You may also like

Leave a Comment