Apple, Qualcomm’a 4.5 milyar dolar ödeme yapacak

by Aybike Güzel
0 comment

Apple ve Qualcomm ortasındaki sürpriz muahede gerçekleşeli iki haftadan fazla oldu. Apple’ın, Qualcomm’a ilişkin patentli modem teknolojilerini kullanması sebebiyle başlayan davalar da son buldu. Mutabakatın en çok merak edilen kısmı ise Apple’ın müsaadesiz kullandığı patentler için Qualcomm’a ne kadar ödeyeceğiydi. İkinci çeyrek gelir beklentilerini yayınlayan Qualcomm kendisine ödenecek ölçüsü doğrulamış oldu.

Minimum 4.5 milyar dolar

Yayınlanan ikinci çeyrek raporunda Qualcomm, Apple’dan 4.5 milyar ile 4.7 milyar dolar ortasında ödeme almayı beklediğini açıkladı. Yani Apple, müsaadesiz kullandığı patentler için en güzel ihtimalle 4.5 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etmiş. Hatırlamak gerekirse firmalar ortasında, iki yıl opsiyonlu altı yıllık lisans anlaşması yapıldığı da açıklanmıştı. Ödenen ölçüye bu mutabakat dahil.

4.5 milyar dolar meblağında ödeme Apple için ne kadar büyük diye merak ediyorsanız, firmanın kasasında 225.4 milyar dolar olduğunu belirtebiliriz. Yani elinde bulundurduğu paraya kıyasla Qualcomm’a 50’de bir ödeme yapıyor.

iPhone’ların birtakım ülkelerde satılamamasına kadar varan süreç düşünüldüğünde, ödeme kimi şahıslara düşük gelebilir. Lakin Apple’ın 5G modemlerini sağlayacak bir firma bulması ve Qualcomm’un da en büyük müşterisini geri kazanması her iki firmaya daha kıymetli karlar sağlayacak.

You may also like

Leave a Comment