Şeffaf güneş panelleri, pencerelere güç toplama özelliği kazandıracak

by Aybike Güzel
0 comment

 

Michigan State Üniversitesinde vazife yapan araştırmacıların geliştirdiği büsbütün şeffaf güneş panelleri, otomotiv sanayisinden mimari yapılara uzanan geniş bir yelpazede kullanım alanı vadediyor.

Arkası görünür ayna mantığından yola çıkılarak geliştiren “şeffaf ve parlak güneş ışını toplayıcı(TLSC)” cam, pencere üzere saydam yüzeylerin üzerine yerleştirilebiliyor. Araştırmacılara nazaran bu sayede ışığın geçirgenliğini engellemeden güç depolamak mümkün hale geliyor.

Bahsi geçen teknolojide, kızılötesi ve ultraviyole ışınlar üzere insan gözünün seçemediği ışın dalga uzunluklarını emme kabiliyeti olan organik moleküllerin kullanıldığı söz edilmiş. Projede vazife alan kimya mühendisliği kısmı öğretim üyelerinden Richard Lunt, “Söz konusu malzemeyi yalnızca ultraviyole ve yakın kızılötesi dalga uzunluklarını yakalayacak ve daha sonra; kızılötesinde, farklı bir dalga uzunluğunda parlayacak halde ayarlayabiliyoruz. Hapsedilen ışık, panelin dış sınırlarına transfer edildikten sonra burada bulunan fotovoltaik güneş hücreleri marifetiyle elektriğe dönüştürülüyor.” sözlerini kullanmış.

 

Lunt’a nazaran dikey olarak kapladığı alan çatılarda kullanılan panellere kıyasla daha fazla olan TLSC, camdan yapılma ön cepheye sahip binalarda aktif bir biçimde kullanılabilecek. Mimari dizaynda da görsel olarak olumsuz bir tesir bırakmayacağı tabir edilen panellerin, eski binalarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

 

You may also like

Leave a Comment