Phoenix Projesi: Microsoft, Edge Tarayıcısını Tekrar Tasarlıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Google Chrome’a rakip olarak gelen Microsoft Edge, sistemli olarak güncelleme almaya devam ediyor. Kısa mühlet öncesinde test kanalına ulaşan “Split Screen (Bölünmüş Ekran)” özelliğinden bahsetmiştik. Microsoft, son haberlere bakılırsa tarayıcısında esaslı değişiklikler yapmak için kolları sıvadı.

Yazılım devi, Windows 11 ile uyumlu orijinal bir kullanıcı arayüzü, eşsiz üretkenlik özellikleri ve daha derin Windows 11 entegrasyonuyla birlikte “Phoenix” isimli yeni bir Edge tasarımı üzerinde çalışıyor. Birinci olarak WalkingCat tarafından açıklanan Edge Phoenix, bildiğimiz Edge tarayıcısnını yine tasarlanmış bir halini temsil ediyor. Ayrıyeten Microsoft’un geçen yazdan beri birçok yenilik üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Özelliklerin bir kısmı ise önizleme sürümleri üzerinden test edilebiliyor.

Şirketin maksadı, yuvarlatılmış sekmeler ve farklı görsel dizaynlarla birlikte tarayıcıyı Windows 11’e daha uyumlu hale getirmek. Bölünmüş ekran özelliğini konuşmuştuk. Edge’in yeni bölme özelliği, iki sekmeyi bir sekmede birleştirmenize ve yan yana görüntülemenize imkan tanıyacak.

Microsoft ayrıyeten tıpkı iPhone yahut Android (Screen Time/Digital Wellbeing) aygıtlardaki üzere, vakit içinde tarayıcı kullanımınıza ait içgörüler ve dökümler sağlayacak yeni bir Sekme Aktiflik Merkezi (Tab Activity Center) özelliği üzerinde çalışıyor. Phoenix vizyonuyla Edge ve Windows entegrasyonu da gelişecek, parola yöneticisi tarafında kimi geliştirmeler yapılacak.

Microsoft’un Phoenix projesini nasıl yürüteceğini tam olarak bilmiyoruz. Bahsettiğimiz yenilikler ve daha fazlası, büyük bir güncellemeyle birlikte son kullanıcılara sunulabilir. Öte yandan yenilikler modüller halinde, farklı güncellemelerle birlikte gelebilir.

You may also like

Leave a Comment