New York, en büyük fosil elektrik tesisini rüzgar gücüyle değiştiriyor

by Aybike Güzel
0 comment
Güç sanayisi büyük bir hızla yenilenebilir enerji kaynaklarıyla uygundan uyguna bütünleşiyor. Neredeyse her ülke fosil yakıtlardan elde edilen güç üretimlerini yenilenebilir güç kaynaklarına kaydırıyor. Bu alanda en radikal örnek ise ABD’nin kalabalık şehri New York’tan geldi.

ABD’nin karbon emisyonlarını nötrleme planları kapsamında her eyalet, bölge ve kent kendi projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. New York merkezli bir güç varlığı yöneticisi olan ve Ravenswood Generating Station‘u ana varlığı olarak gören Rise Light & Power, New York Eyaleti Güç Araştırma ve Geliştirme Kurumu’na (NYSERDA) açık deniz rüzgar tesisi teklifinde bulundu.

New York’un en büyük elektrik tesisi rüzgar gücüne geçiyor

New York’un en büyük fosil güç tesisi Ravenswood Generating Station, açık deniz rüzgar gücü ile değiştirilecek. Bu üretim tesisi hali hazırda fosil yakıtları yakarak New York kentinin yüzde 20’sine güç sağlıyor. Bu elektrik tesisi 2.480 megavatlık bir güç kapasitesi sunuyor.

Yapılan teklifin kapsamı epey büyük lakin proje, deniz kıyısındaki 27 dönümlük petrol ve gaz sanayi alanının New York’un beşte birine açık deniz rüzgar gücüyle güç sağlayacak bir enerji merkezine dönüştürülmesini hedefliyor.

Ravenswood açık deniz rüzgar projesi mevcut fiziki ve elektrik altyapısını yine kullanacak ve bu da New Yorklu elektrik faturası mükelleflerine tasarruf sağlayacak. Açık deniz rüzgar tesisinden mevcut santrale elektrik kontağı sağlanacak ve kentin elektrik sistemine entegre edilecek. Öte andan projenin kıymetli bir topluluk dayanağı de bulunuyor çünkü kentin bu bölgesinde hava kalitesi epey düşük ve astım oranı oldukça yüksek.

You may also like

Leave a Comment