Orta düzeye Cortex-A720 ve Cortex-A520 çekirdekleri

by Aybike Güzel
0 comment
Performans tarafında Cortex-X4 çekirdeğini alana süren ARM, destekleyici olarak yahut salt orta düzey olarak geliştirilecek yongalar için de Cortex-A720 ve Cortex-A520 çekirdeklerini duyurdu. Yeni kuşakta kıymetli iyileştirmeler yer alıyor.

ARM Cortex-A720 ve ARM Cortex-A520 performansı nasıl?

ARM Cortex-A720 çekirdeği de ağabeyi üzere verimlilik odaklı geliştirildi. Tıpkı performansta yüzde 20 daha güç verimli olan çekirdek, 5 adet bir ortaya geldiğinde çoklu misyon süreçlerinin altından muvaffakiyetle kalkabiliyor.

ARM Cortex-A520 çekirdeği de evvelki jenerasyona nazaran yüzde 22 daha güç verimli. Daha çok iki çekirdekli senaryolar için tasarlandı ve böylelikle mümkün olan en az zar alanını kapsıyor. ARMv9.2 ile tasarlandığı için bu iki çekirdek de 32-bit dayanağı sunmayacak.

Yeni çekirdekler ile genel olarak 1+5+2 halinde dizaynlar göreceğiz çünkü bu yeni tasarım Geekbench 6 testlerinde yüzde 27 daha uygun performans sergiliyor. Mevcut yongalarda 1+3+4 yahut 1+4+3 biçiminde yapılar yer alıyordu.

ARM’ın öbür bir yeniliği ise DSU-120 dinamik ünite paylaşımı teknolojisi oldu. Beşinci jenerasyona terfi eden DSU teknolojisi ile toplamda 14 adede kadar çekirdek konfigüre edilebiliyor. Biraz daha taşınabilir sistemlere yönelik olarak DSU toplamda 32MB’a kadar Düzey 3 ön bellek kullanabiliyor.

You may also like

Leave a Comment