Nvidia yapay zekası röntgen tahlil edecek

by Aybike Güzel
0 comment

Yapay zekanın hayatımızı etkileyeceği en kıymetli alanlardan biri hiç elbet sağlık tarafında. Gerek hastalıkları evvelden teşhis etme gerekse de tahliller yapma maksatlı yapay zeka çalışmaları şimdiden başladı. Nvidia ise İngiltere’de çok kıymetli çalışmaya başlıyor.

Londra King’s Koleji ile ortaklık

Nvidia ve Londra King’s Koleji, röntgenleri inceleyen yapay zeka için birlikte çalışacak. İngiltere ulusal sıhhat sisteminde yer alan röntgenler üzerinde yapay zekanın tahliller yapması amaçlanıyor. Yani İngiltere’nin dört bir yanındaki hastanelerin verisi kullanılacak. Kestirim edebileceğiniz üzere bu tahlillerdeki ana fikir, röntgenleri inceleyen yapay zeka yardımıyla daha hızlı ve kesin tıbbi teşhisler koyabilmek.

Bu yapay zekanın kalbinde Nvidia’nın DGX-2 sistemi bulunacak. İki petaflop gücündeki GPU tabanlı harika bilgisayar Nvidia’ya nazaran dünyanın en güçlü yapay zeka sistemi pozisyonunda. Projenin yazılım kısmında ise Nvidia Clara AI araçları ve açık kaynak kodlu NiftyNet görsel tahlil hudut ağı üzere teknolojiler kullanılacak.

Projenin en kıymetli noktası kullanılacak verilerin güvenliği. İngiltere’nin ulusal sıhhat sistemi içerisindeki dataların kullanılmasına ilk sefer izin verildi. Bu bahis hakkında da gerekli tedbirlerin alınacağının altı çiziliyor. Bilhassa yapay zeka eğitilirken kullanılacak “Federated Learning” usulünün bilgi kapalılığını sağlamada en kıymetli takviye sağlayıcı olduğu belirtildi.

You may also like

Leave a Comment