Notre Dame Katedrali için güneş gücü üreten çatı önerisi

by Aybike Güzel
0 comment

 

Hatırlanacağı üzere şanssız bir yangın sonucu çatısı büsbütün çöken Notre Dame Katedrali’nin onarımı için büyük bir kampanya başlatılmış, bu kapsamda görüntü oyun kesimi dâhil birçok alandan onarımda kullanılması niyetiyle maddi takviye yağmıştı. Fransız Hükümeti de Katedral için yeni bir çatı tasarlanması kapsamında memleketler arası bir müsabaka düzenlemişti.

Geçen bu mühlet zarfında, inşaat bölümünün birçok temsilcisinden tasarım örnekleri geldi ve farklı teklifler de hala gelmeye devam ediyor. Paris merkezli Vincent Callebaut isimli mimarlık şirketi ise Katedralin çatısının etraf dostu bir anlayışla yenilenmesi fikrinden yola çıkarak bir teklifte bulundu. Şirket, Katedral çatısının güneş panelleri kullanılarak tasarlanmasını teklif ederken, tıpkı vakitte çatıda kurulması planlanan bahçede; kentteki evsiz ve yoksulların karnının doyurulması için zerzevat ve meyve yetiştirilebileceği de belirtiliyor.

 

Çevresel sürdürülebilirlik ve düşük karbon ayak izi bırakacak formda tasarlanması planlanan çatının camdan imal edilmesi teklif ediliyor. Yunancada ‘yeniden doğuş’ ya da ‘yeniden dönüşüm’ manasına gelen ‘Palingenesis’ ismi verilen proje ile Notre Dame Katedrali’nin tükettiğinden daha fazla enerjiyi üretmesinin sağlanması ve böylelikle etrafa bir örnek oluşturması planlanıyor.

Çevre binalara da güç aktarılacak 

Bahsi geçen projede, ışığı yutma özelliği bulunan özel bir cam çatının inşa edilmesi düşünülüyor. Bu sayede Katedralin kendi elektriğini ve ısısını üretebileceği belirtilmiş.

Mimarlık şirketi, çatıda kullanılan paneller marifetiyle toplanan güneş gücünün hidrojen yakıt pillerinde saklayacağını ve Katedralin muhtaçlığı olan güç kullanıldıktan sonra kalan gücün etraf binalara aktarılacağını söz etmiş. Çatıya ilişkin ahşap iskeletin inşasında kullanılması planlanan; karbon, hidrojen, azot ve oksijenden üretilmiş özel bir tabakanın yekpare cam kristalleriyle kaplanacağı ve bu sayede ışığın hapsedilerek güce dönüştürüleceği bilgisi paylaşılmış.

Son olarak dizaynla ilgili görsellere galeriden ulaşabilirsiniz.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

 

You may also like

Leave a Comment