Opel Grandland X’in 300 beygirlik hibrit versiyonu tanıtıldı

by Aybike Güzel
0 comment

PSA çatısı altına giren Opel’in eser gamı yenilenmeye devam ediyor. Markanın sevilen SUV modeli Opel Grandland X’in hibrit versiyonu tanıtıldı. Serinin en doruğunda yer alacak plug-in hybrid (PHEV) model, Grandland X’in gereksinim duyduğu dört tekerlekten çekiş seçeneğini de beraberinde getiriyor.

Opel Grandland X’in hibrit versiyonunda PSA Kümesi tarafından geliştirilen şarj edilebilir hibrit sistem bulunuyor. Hybrid4 ismi verilen bu teknoloji, Peugeot 3008 Hybrid4 ve 508 Hybrid4 modellerinde de kullanılıyor. Opel Grandland X’in hibrit versiyonu; 1.6 litrelik dört silindirli turbo akaryakıtlı motor, iki elektrik motoru ve 13.2 kWh’lık lityum iyon bataryadan meydana geliyor.

Opel Grandland X hibrit’in kaputu altındaki akaryakıtlı motor 197 beygir güç üretirken, ön ve art aksa yerleştirilen elektrik motorlarının her biri 108 beygir güç üretiyor. Bu sayede toplamda 296 beygir gücün açığa çıktığı söyleniyor. Ön taraftaki elektrik motoru 8 ileri otomatik şanzımanla eşlenirken; art aksa entegre edilen ikinci elektrik motoru, inverter ve diferansiyel de muhtaçlık duyulması halinde dört tekerlekten çekiş sağlıyor.

50 km elektrikli menzil ve frenden geri kazanım 

Alman üretici tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Opel Grandland X’in hibrit versiyonu saf elektrik modundayken 50 km yol gidebiliyor. Araçta toplam dört sürüş modu mevcut: elektrik, hibrit, AWD ve sport. Ayrıyeten Opel’in hibrit SUV’unda frenleme ve yavaşlamadan güç geri kazanımı sağlayan ‘rejeneratif fren sistemi’ de bulunuyor. Alman üretici bu özelliğin elektrikli sürüş menzilini %10 civarında arttırdığına dikkat çekiyor. Son olarak, güç geri kazanımını azamiye çıkaran ‘tek pedalla sürüş’ de aracın özellikleri ortasında.

İlk teslimatlar 2020 yılında başlayacak 

Opel Grandland X hibritin tüm bu özellikler sayesinde ortalama 2.2 lt/100 km yakıt tüketimine ve 49 g/km CO2 salımına sahip olmasının beklendiği açıklandı. Elektrik dayanağına sahip SUV’un önümüzdeki haftalarda Avrupa’da satışa sunulması, birinci teslimatların da 2020’nin başında başlaması planlanıyor. Opel, 2024 yılına gelindiğinde eser gamındaki tüm modellerin elektriklendirileceğini söylüyor.

Foto Galeri | 24 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment