Nvidia, RTX ailesini Navi için elden geçirebilir

by Aybike Güzel
0 comment
Sızan bilgilere nazaran Nvidia AMD’nin Navi tahlilleri karşısında pozisyonlandırmak üzere Turing GPU’lu RTX 20 serisinin bir nebze uygunlaştırılmış hali üzerinde çalışıyor olabilir. Şimdi fazla teknik ayrıntıya yer verilmese de yeşil takım Navi hakkında oluşan beklentiden ötürü bu türlü bir hazırlık içerisinde bulunabileceği düşünülüyor.

Temel olarak daha süratli belleklere sahip olacak kartlarda GPU tarafında da saat suratlarında güzelleştirmenin yanı sıra shader ünitelerinde ufak geliştirmeler görebiliriz. Belleklerde yüksek frekansa ulaşabilme açısından Samsung’un 16 Gbps suratındaki 8 Gb yoğunluktaki yongalarından kelam ediliyor.

Sadece bellek frekansı dahi artsa RTX 2070 ve 2080’de 448 GB/s yerine 512 GB/s’den , RTX 2080 Ti’da ise 704 GB/s görülecektir ki GPU tarafında da ufak sürat aşırtmalarla epey kaslı modellerden kelam ediyor olabiliriz.

Nvidia benzerini daha evvel de yapmıştı 

GTX 1080 periyoduna dönecek olursak, o vakit da Nvidia birinci başta 10 Gbps GDDR5X bellekle piyasaya sürdüğü 1080’i daha sonraları 11 Gbps bellekle güncellemişti. Tıpkı formda GTX 1060’ı da 8 Gbps’ten 9 Gbps’e yükselten firma eski modellerde ise fiyat indirimine gitmişti.
 
Haliyle yeniden emsal bir strateji izlenebilir mi sorusu akıllara geliyor. Tek fark var, RX Vega beklentisinin yerini Navi almış durumda. Son olarak sav edilen modeller gelir mi sorusunun karşılığını vakit verecek. Ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

You may also like

Leave a Comment