Hurda araçta ÖTV indirimi 10 bin liradan 15 bin liraya çıkabilir

by Aybike Güzel
0 comment

Aracını hurdaya çıkartıp yeni araç alanlara uygulanan ÖTV indirimine geçtiğimiz haftalarda yeni bir düzenleme gelmiş, indirimin kriterleri değiştirilmişti. Bugün, hurda teşviki olarak bilinen uygulamaya yönelik bir açıklama daha yapıldı. Yapılan açıklamada, hurda teşvikinde uygulanan ÖTV indiriminin arttırılması için meclise teklif sunulduğu bildirildi.

Söz konusu açıklama AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Muş’tan geldi. Meclise sundukları ‘Ekonomi Torba Teklifi’nin ayrıntılarını paylaşan Muş, kimi alanlarda değişiklik öngören kanun teklifinin 20 husustan oluştuğunu belirtti. “15 Temmuz Kentler Köprüsü’nden yanlışlı geçiş cezalarının affedilmesi” üzere hususların yer aldığı teklifte, hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması da istendi.

Hurda teşvikinin kriterleri neler? 

Hurda araçta ÖTV indiriminin yeni kriterlerine nazaran, matrahı 70 bin TL’yi aşmayan araçlara 10 bin TL indirim uygulanıyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan araçlar 8 bin TL’lik indirimden faydalanabiliyor. Matrahı 120 bin TL’yi aşan araçlar için de 3 bin TL ÖTV indirimi uygulanıyor. Düzenlemeden evvel bu matrahlar sırasıyla 46 bin TL’yi aşmayan, 46-80 bin TL ortası ve 80 bin TL üstü formundaydı. Şayet yeni kanun teklifiyle birlikte ÖTV indirimindeki azami fiyat arttırılırsa bu kriterler tekrar belirlenebilir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ÖTV indirim ölçüsünün artırılması ve hurda teşvikine daha cazip hususlar eklenmesi gerektiğini söylemişti.

You may also like

Leave a Comment