Nokia 9 PureView’un parmak izi kilidi bir paket sakızla açılabiliyor

by Aybike Güzel
0 comment
Nokia 9 PureView’da akıllara sakinlik verecek cinsten bir güvenlik sorunu olduğu ortaya çıktı. Üst sınıf telefonda yer alan ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı sağlıklı çalışmıyor. Aygıtın kilidi yalnızca kayıtlı olmayan parmak izleriyle değil, bir paket sakız üzere objelerle kolayca  açılabiliyor.
Twitter’da yanılgıyı gözler önüne seren bir video yayınlanırken tıpkı vakitte birkaç kullanıcı da aygıtlarında aynı sorunun olduğunu doğruladı. Büyük olasılıkla sorun, sürüm 4.22 olarak etiketlenmiş en son Android 9 Pie güncellemesiyle ilgili.

HMD Küresel şimdi açıklama yapmadı

Hatayı birinci gündeme getiren Twitter kullanıcısı Decoded Pixel, Nokia 9’un kilidinin şimdi kaydedilmemiş bir parmak izi ile açılabildiğini söyledi. Birebir kullanıcı tarafından yayınlanan görüntüde, parmak izi müdafaasının oburunun parmağıyla ve bir paket sakız ile açıldığı görülebiliyor.
Konuyla ilgili HMD Küresel kanadından ise şimdi bir açıklama yapılmadı. Şirketin bu sorunu ortadan kaldıracak bir yama yayınlaması bekleniyor. Bu mühlet zarfında kullanıcıların aygıtlarına yetkisiz erişimi engellemek için parmak izi kilidini devre dışı bırakmaları ve parola kullanmaları öneriliyor.

You may also like

Leave a Comment