NASA, Mars’ta hayat alanı oluşturma müsabakasının galibini açıkladı

by Aybike Güzel
0 comment

NASA’nın, Mars gezegeninde yaşamanın neye benzeyebileceği fikri üzerine inşa ettiği ve “3D baskı tekniğiyle oluşturulmuş hayat alanı (habitat) tasarlama görevi” ismini verdiği müsabaka sonuçlandı.

Toplamda 2 milyon dolarlık para ödülünün dağıtıldığı yarışta birincilik ipini göğüsleyen New York merkezli AI SpaceFactory isimli tasarım ajansı, projesiyle 500,000 dolarlık birincilik ödülünün sahibi oldu. Penn State Üniversitesinde misyonlu araştırmacıların projesi ise ikinci sırayı elde ederek 200,000 dolar kazandı.

AI SpaceFactory’nin 2015 yılında başlayan müsabakada, finale kalmayı başaran 60 kadronun önünde çabayı tamamladığı söz ediliyor. NASA’nın, Bradley Üniversitesi ile müşterek yürüttüğü müsabakanın finali de bu üniversitede yapılmış.

Arazide icra edilen yarışta gruplardan, hayat alanı dizaynlarına ilişkin 1/3 oranındaki ölçeğin otonom olarak basılması talep edilmiş. Kelam konusu dizaynlarda hem geri dönüştürülebilir hem de Mars ve Ay üzere uzak uzay ortamlarında bulunması ihtimali olan materyallerin kullanılması istenmiş. Çok az insan müdahalesine müsaade verilen ve takımların robotik inşaat tekniklerini kullandığı toplam 30 saatlik yorucu bir çabanın sonunda, AI SpaceFactory’nin Marsha adını verdiği tasarım kazanan hayat alanı olmuş.

AI SpaceFactory, Marsha’nın; bozuk satıhlarda inşaat robotlarına duyulacak muhtaçlığı en aza indirmek için uzun ve ince bir tasarım lisanıyla geliştirildiğini tabir ediyor. Şirkete nazaran inşaat robotu, dikey olarak yükselen bir kola sahip ve bu da robotun çalışırken sabit durumda kalmasına yarıyor. AI SpaceFactory’nin Marsha’ya ilişkin tasarımı Tera ismini verdiği etraf dostu ve Dünya’da kurulacak bir ömür alanına da adapte edeceği belirtiliyor. Kitlesel fonlama (crowdfunding) yoluyla destelenen projenin ise çok yakında hayata geçirileceği söyleniyor.

NASA’nın Yüzüncü Yıl Misyonlu projesine liderlik eden Monsi Roman, “Yarışmaya katılan grupların hayal gücünü, adanmışlıklarını ve yaratıcılıklarını takdirle karşılıyoruz. Tasarımcıların bu projeleri yalnızca NASA’nın uzay amaçları için değil, birebir vakitte Dünyamızdaki uygulanabilir konut tahlilleri için de birer örnektir” sözlerini kullanmış.

Son olarak, Marsha’nın oluşturulduğu imajları görüntüde izleyebilirsiniz.

Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

You may also like

Leave a Comment