Boeing, Starliner kapsülünün paraşüt testini gerçekleştirdi (VİDEO)

by Aybike Güzel
0 comment
Boeing, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşımak için hazırladığı Starliner kapsülünün testlerine devam ediyor. Şirket kapsülün paraşüt testlerini de nihayet geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Starliner önümüzdeki yaz aylarında birinci insansız test uçuşuna çıkacak.

Twitter üzerinden test anlarına ilişkin imajları paylaşan Boeing, NASA astronotlarını taşımaya başlamadan evvel iniş sistemlerinin kusursuz bir formda işlediğinden emin olmak için paraşüt testinin çok büyük ehemmiyeti olduğuna dikkat çekti.

Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, kendi astronotlarını kendisi uzaya taşıyamıyordu. NASA’nın bu alandaki Rusya bağımlılığını sona erdirmek için mutabakat imzaladığı iki şirketten birisi Boeing’ti. Başkası ise Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX.

SpaceX’in Crew Dragon isimli kapsülü mart ayında birinci kere uzaya gönderilmişti. Lakin bildiğiniz üzere kapsül, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen bir motor testi sırasında bahtsız bir kaza yaşadı ve paramparça oldu. Bu beklenmedik olay sonrasında şu anda Crew Dragon’un test süreci külliyen duraklatılmış durumda. Kapsülün aslında önümüzdeki yaz aylarında birinci beşerli test uçuşuna çıkması bekleniyordu. NASA ve SpaceX artık bu mevzuda önemli ertelemeler yapmak zorunda kalacak.

Boeing’in Starliner kapsülü de geçtiğimiz yıl benzer sorunlar yaşamış ve test sürecinde Crew Dragon’un hayli gerisinde kalmıştı. Şimdiyse Crew Dragon’un belgisiz durumu nedeniyle Starliner bir adım öne geçti denilebilir. Starliner önümüzdeki ağustos ayında birinci sefer insansız bir biçimde ISS’e fırlatılacak. Sonrasında yıl sonuna doğru birinci beşerli uçuşun da gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

You may also like

Leave a Comment