İnsansı robot Atlas bu kere “dengesiyle” kendine hayran bıraktı

by Aybike Güzel
0 comment
IHMC Robotics, Boston Dynamics tarafından geliştirilen Atlas isimli insansı robotun ince bir kalas ve beton bloklar üzerinde dengesini kaybetmeden nasıl yürüdüğünü gösteren bir görüntü yayınladı.
Hayranlık uyandıran imajlarından tanıdığımız en uygun insansı robotlardan biri olarak gösterilen Atlas, Boston Dynamics tarafından inşa edilmiş bir robot. Fakat son videodaki marifetleri IHMC Robotics tarafından yazılan denetim, algı ve planlama algoritmaları sayesinde kazandı.

LIDAR sistemi ile donatıldı 

İnce kalas ve bilhassa çapraz biçimde dizilmiş beton bloklar üzerinde istikrarlı bir biçimde yürümeyi başaran Atlas’ın bunu becermesindeki en büyük etken ise, geçmesi gereken alanın haritasını oluşturan LIDAR sistemi ile donatılmış olması.
Karşıdan karşıya geçerken atacağı her adımı ise sahip olduğu algoritma hesaplıyor. IHMC Robotics görüntüdeki açıklamasında şu an için Atlas’ın teşebbüslerinde yarı yarıya başarılı olduğunu fakat robotun istikrarını ve eklemlerindeki hareket aralığını güzelleştirerek bu oranını artırmaya çalıştığını belirtti.

You may also like

Leave a Comment