Mars’ı keşfederken kirletiyoruz

by Aybike Güzel
0 comment

İnsanoğlunun girmediğ bir alan yok ki beraberinde de etraf kirliliğini götürmesin. İnsanoğlu haklı yahut haksız sebeplerle yaşadığı yeri kirletmeye devam ediyor. Evvel Dünya yörüngesinde başlayan kirlilik artık de Mars’a sıçradı.

Hiç yaşamadık lakin kirlettik

İnsanoğlu yaklaşık 50 yıldır Mars üzerinde araştırmalar yapıyor. Hatta kolonileştirme çalışmaları da başladı. Her Mars seferinde ne yazık ki insanoğlu yüzeye bir şeyler bırakıyor. Bunun büyüklüğü korkutucu boyutlara ulaştı.

Mars helikopterinde arıza

3 ay evvel eklendi

Bugüne kadar 14 farklı misyonda Mars yüzeyine 18 insan imali obje yollandı. Perseverance, Spirit ve Opportunity dahil olmak üzere pek çok farklı aygıt bunlar ortasında. Elbette bunların hepsi geri götürülmüyor. Bilhassa yüzeye iniş esnasında çeşitli kullanım emelleri için ana modülden atılan yan modüller sonrasında parçalanıyor ve rüzgârlarınd da tesiriyle dağılan pek çok modül var.

Yapılan araştırmalara nazaran Mars yüzeyinde yaklaşık 7 tonluk bir çöp yığını var. Bunlar çalışmayan araçlar, parçalanmış donanım ve kaza yapmış uzay araçlarından oluşuyor. Ayrıyeten 9 adet de iniş kadrosu bırakılmış.

Dünya üzere Mars yüzeyinde aktiflik düzenleyerek paklık yapma imkânı yok ve her yeni seferde bu çöpler giderek artacak. Velhasıl Mars yüzeyinin birinci kolonilerinin sağlam bir paklık yapması gerekiyor.

You may also like

Leave a Comment