İsminizi Mars’a göndermek ister misiniz? NASA, 2020 için kayıtları başlattı

by Aybike Güzel
0 comment
NASA’nın önümüzdeki yıl Kızıl Gezegen’e göndermeyi planladığı yeni müşahede aracı, isminizi Mars yüzeyine indirebilir. Uzay ajansı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuruyla dünyanın her tarafından insanları yeni projesine katılmaya davet etti. Artık sizler de kaydınızı yaptırabilir ve Mars’a isminizi gönderebilirsiniz.

Konuyla ilgili konuşan NASA yöneticisi Thomas Zurbuchen,”NASA için çok heyecan verici bir devir yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl, komşu gezegenimiz hakkındaki derin sorulara yanıt bulmak ve Güneş Sistemi’ndeki hayatın kökenlerini anlamak için dayanılmaz bir maceraya çıkacağız. Bu tarihi misyonda dünyanın her tarafından insanların bizlerle tıpkı heyecanı paylaşmasını istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kaydınızı yaptırmak için buraya tıklayabilirsiniz. İsim, soyisim, ülke, posta kodu ve e-posta adresinizi girmeniz kâfi olacak. Bu yazıyı yazdığım sırada toplam 1 milyon 308 bin kişi hali hazırda kaydını yaptırmış durumda. Kayıtlar 30 Eylül 2019’da sona erecek.

Milyonlarca isim bozuk para büyüklüğünde bir mikroçipe yazılacak

NASA, isimleri Mars’a göndermek için elektron ışını ile sürece teknolojisinden faydalanıyor. Araştırmacıların sözlerine nazaran isimler, 75 nanometre genişliğindeki metinler halinde bir bozuk para büyüklüğündeki silikon çiplerin üzerine yazılacak. NASA, bir milyondan fazla ismin bir mikroçipe sığdırılabileceğini söylüyor. Mikroçipler cam bir müdafaa altında Mars’a fırlatılacak.

NASA daha evvel emsal bir projeyi InSight vazifesinde de gerçekleştirmişti. Yaklaşık 2 milyon kişinin ismi InSight uzay aracıyla birlikte Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine iniş yaptı. İsmini gönderenler ortasında ayrıyeten Türkiye’den de on binlerce iştirakçi vardı.

Haziran 2020’de fırlatılacak olan Mars 2020 müşahede aracı, yaklaşık altı aylık uzay macerasının akabinde Şubat 2021’de Kızıl Gezegen yüzeyine iniş yapacak.  

You may also like

Leave a Comment