Huawei telefon satışlarında sert düşüş, ikincilik hayal olabilir

by Aybike Güzel
0 comment

Akıllı telefon pazarında bu yıl ikinciliğe oynamaya başlarken beklemediği bir darbe alan Huawei olumsuz tesirlerini çabucak görmeye başladı. Pek çok ülkeden elde edilen bilgiler tüketicilerin süratli bir şekilde Huawei markasından uzaklaştığını gösteriyor.

Gelen haberler kötü

Yapılan araştırmalara nazaran Google haberinin gündeme gelmesinden çabucak sonra İngiliz Music Magpie telefon takas sitesinde Huawei aygıtlarını takasa verenlerin sayısında yüzde 154 civarında bir artış yaşandı. Platformda Huawei telefonların takası öbür tüm markaların önüne geçti. Platformda en çok takas edilen telefon Huawei P20 ve takas pahası olağan bedelinin yüzde 20’si civarında. Buna karşın kaçış devam etti.

İspanya’da ise Amazon sitesinde 10 binden fazla Huawei telefon siparişi iptal edildi. Daha da berbatı 15000 civarında Huawei telefonu yazılım garantisi olmadığı için iade edildi. Huawei’nin Amazon ile gerçekleştireceği Prime Day kampanyası ise rafa kaldırıldı. Huawei ayrıyeten ülkedeki tüm dijital ve perakende reklam kampanyalarını iptal etti.

Japonya’da şok ARM kararının akabinde iki büyük operatör Softbank ve KDDI de Huawei P30 Lite olmak üzere pek çok Huawei modelinin lansmanını erteledi. Operatörler yazılım dayanağı olmamasını sebep gösterdi.

 

Singapur’da da şimdi satışa sunulan Huawei telefonların ikinci elde satışa çıkarıldığı görüldü. Ayrıyeten pek çok perakende mağazası ve tamir mağazaları da ellerindeki stokları iade etmeye başladı. Tekrar telefon takaslarında Huawei aygıtlarının sayısı dörde katlandı.

Son olarak Filipinler’de pek çok perakende mağazası Huawei telefonları ilgi olmadığı gerekçesiyle geri göndermeye başladı. Mağazalar satış yapmak için firmadan en az yüzde 50 indirim talep ediyor.

Bunlar şimdilik gündeme yansıyanlar lakin önümüzdeki günlerde daha da fazla ülkeden haberler gelecektir. Bununla birlikte görüntünün çok da farklı olmayacağını kestirim edebiliriz.

 

You may also like

Leave a Comment